Często słyszę od właścicieli trawników, że skoszona trawa to duży problem ponieważ nie wiedzą co z nią zrobić. Jedynym rozwiązaniem jaki widzą to wyrzucić trawę do pojemników na odpady bio. W ostatnich czasach, kiedy musimy stosować recykling i znacząco ograniczać ilość wyrzucanych materiałów, zwłaszcza odpadów zielonych, zastosujmy metody, które będą korzystne dla nas i środowiska. Jedno jest pewne, skoszona trawa może mieć wiele korzystnych zastosowań w ogrodzie! Oto kilka z nich:

1.      Możemy KOMPOSTOWAĆ

Dzięki kompostowaniu możemy uzyskać, ekologiczne, najtańsze i jednocześnie bogate w substancje odżywcze podłoże ogrodnicze. Skoszoną trawę możemy składować na pryzmie lub w specjalnym kompostowniku. Wystarczy dodawać ją warstwami na przemian z grubszymi, najlepiej suchymi pędami bylin i cienkimi pędami krzewów,  niewielką ilością ziemi ogrodowej oraz mączką bazaltową lub specjalnym preparatem do kompostowania zawierającym mikroorganizmy glebowe. Po kilku tygodniach otrzymamy wartościowy nawóz organiczny, którym mogą być zasilane wszystkie rośliny w ogrodzie z wyjątkiem roślin kwasolubnych.

2.      Możemy ŚCIÓŁKOWAĆ

Skoszona trawa to dokonały materiał do ściółkowania! O zaletach ściółkowania można pisać wiele. Jeśli chcemy ograniczyć straty wody związane z jej parowaniem, zwłaszcza w gorące dni lata, jeśli chcemy mieć mniej chwastów w ogrodzie, to zastosujmy skoszoną trawę! Jest ona doskonałym materiałem do okrywania zagonów warzyw, wokół drzewek i krzewów owocowych, truskawek oraz na rabatach roślin ozdobnych z wyjątkiem roślin kwasolubnych. Najlepiej stosować przesuszony pokos, o grubości warstwy ok. 10 cm. Ze względu na możliwość zagniwania ściółkowanych roślin, przy rozkładaniu należy uważać, aby pokos nie dotykał do łodyg lub pni.

3.      Możemy OCHRONIĆ ROŚLINY

Niewielu z nas wie, że na bazie suszonej trawy możemy przygotować preparat do ochrony roślin. Wystarczy wysuszoną trawę zalać zimną wodą, po 24 godzinach powstały roztwór przefiltrować i najlepiej  od razu użyć.  Bez rozcieńczania stosujemy do zwalczania mszyc i stadiów larwalnych wielu szkodników roślin. W rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:3 do ograniczania chorób grzybowych w uprawach roślin np. mączniaka prawdziwego jabłoni i agrestu.

4.      Możemy OKRYWAĆ ROŚLINY NA ZIMĘ

Jeśli mamy możliwość przechowywania suchego pokosu do później jesieni warto wykorzystać go do okrywania roślin na zimę, zwłaszcza tych wrażliwych na mróz. Wiosną pokos użyty do okrycia roślin możemy użyć także do ściółkowania, wystarczy równomiernie rozłożyć go wokół roślin.

5.      Możemy POZOSTAWIĆ NA TRAWNIKU

Jeśli nasz trawnik kosimy często a źdźbła trawy nie są dłuższe niż 5 cm. Jeśli kosimy po całkowitym obeschnięciu murawy a trawa równomiernie rozsypuje się na całej powierzchni trawnika, możemy śmiało pozostawić pokos na trawniku. Dzięki temu trawa szybko się rozłoży i będzie zasilała murawę  w składniki pokarmowe przez cały sezon.

Agnieszka Bartkowska - instruktor ds. ogrodniczych PZD w Bydgoszczy