Polski Związek Działkowców Okręg Łódzki w Łodzi
Warecka 3, 91-202 Łódź
+42 655 94 54
01 lut 2024

Na rynku jest już najnowszy – lutowy numer „działkowca”

Czytajcie „działkowca”  – największe na rynku pismo ogrodnicze, oferujące rzetelną i sprawdzoną wiedzę, dobrze przystającą do polskich realiów. Znaleźć w nim można wiele praktycznych porad oraz inspiracje związane z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami lub elementami małej architektury oraz wiele innych, aktualnych tematów! Warto też skorzystać z okazji i zamówić pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

 

 • Zero waste to nie tylko popularne w ostatnich czasach hasło – w obliczu stale postępujących zmian klimatycznych na świecie, nabiera ono szczególnego znaczenia. Wyjaśniamy na czym polega idea zero waste, przedstawiamy jej pięć podstawowych zasad i doradzamy jak można je realizować w codziennym życiu oraz w ogrodzie!

 •  rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Nabycie prawa do działki po zmarłym działkowcu przez rodzeństwo lub dalszych krewnych”, „Czynne i bierne prawo wyborcze członków PZD”, „Prawidłowe zawiadomienie o walnym zebraniu”, „Wypowiedzenie umowy dzierżawy działkowej z powodu zignorowanych wezwań zarządu ROD”.

 • Nikogo nie trzeba przekonywać, że na działkach powinna być stosowana uprawa ekologiczna. W ekologii najwięcej problemów sprawia skuteczna ochrona przed chorobami i szkodnikami, dlatego tak ważny jest właściwy dobór do uprawy odmian o małej wrażliwości lub odpornych na najgroźniejsze choroby. Polecamy najcenniejsze gatunki i odmiany roślin jagodowych, przydatne do uprawy ekologicznej, których uprawa możliwa jest nawet bez ochrony chemicznej.

 • Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in.: „Wspomóż walkę o istnienie ROD w planach miejscowych!”, „Komunikat KZ PZD w sprawie przepisów dotyczących cen prądu dla ROD w 2024 r.”, „W ROD w 2024 r. odbędą się walne zebrania sprawozdawczo-wyborcze”, „Pomoc finansowa PZD dla ROD w 2023 r.”.

 • Zachęcamy do uprawy warzyw w skrzyniach, które pozwalają na intensywne wykorzystywanie niedużej powierzchni i można w nich uzyskać wysoką produktywność, nawet kilkakrotnie przewyższającą metody tradycyjne! Przedstawiamy wiele innych zalet upraw w skrzyniach. Doradzamy jak je rozplanować i prowadzić. Przedstawiamy też gotowe projekty takich rozwiązań!

Poza tym w numerze m.in.:

 • Rady na czasie – wiosenne cięcie.
 • Rozmnażamy z sadzonek krzewy jagodowe.
 • Najwcześniejsze wysiewy kwiatów.
 • Cytryny odpowiednie do uprawy w pojemnikach.
 • Grzyby o właściwościach leczniczych na działkę.
 • Polecamy pyszne i zdrowe potrawy z topinamburu!

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji, ochronie roślin, zdrowym odżywianiu oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!

24 sty 2024

TARGI GARDEN & MURAWA EXPO w Łodzi w dn. 27-28.01.2024 r.

Targi Garden & Murawa Expo to nowa impreza branżowa w Łodzi ukierunkowana na propagowanie życia w bliskości z naturą oraz zaangażowania osób prywatnych i instytucji w urządzanie przestrzeni zielonych. Organizatorzy zapraszają do dowiedzenia Targów zarówno miłośników mini-ogrodów balkonowych, jak i właścicieli ogrodów działkowych. Znajdą coś dla siebie również najmłodsi, mogący wziąć udział w warsztatach z pszczelarstwa. Mile widziani są wszyscy, którym temat spędzania czasu na świeżym powietrzu jest bliski.

Targi odbędą się w  łódzkiej Hali Expo przy al. Politechniki 4 w terminie 27-28.01.2024 r. - wybranym  nieprzypadkowo – środek zimy to czas, gdy firmy związane z branżą ogrodową mają niski sezon i mogą przygotować atrakcyjną ofertę na nowy sezon 2024, zwiedzający zaś mogą zapoznać się z trendami i technicznymi rozwiązaniami, by rozpocząć sezon wiosenny z pakietem inspiracji i wiedzy. Udział w 2024 r. jest bezpłatny (informacje dla zwiedzających).

Wystawcami będą różne firmy związane z branżą ogrodową, począwszy od nasion, przez pielęgnację i nawożenie aż po oświetlenie i dekoracje.

W ramach targów odbędą się liczne prelekcje (więcej tutaj) oraz warsztaty pszczelarskie (płatne, wymagające zapisów - link tutaj)

22 sty 2024

– NIECZYNNE BIURO –

PREZES OKRĘGU ŁÓDZKIEGO PZD INFORMUJE, ŻE

W DNIU 23 STYCZNIA 2024 r. (wtorek) 

BIURO OKRĘGU ŁÓDZKIEGO ORAZ OŚRODEK FINANSOWO-KSIĘGOWY

BĘDĄ NIECZYNNE.

12 sty 2024

XV POSIEDZENIE OKRĘGOWEJ RADY ŁÓDZKIEJ POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW

Ostatnie w 2023 r. posiedzenie Okręgowej Rady Łódzkiej PZD odbyło się w dniu 18 grudnia. W obradach uczestniczyło 31 członków Okręgowej Rady łódzkiej PZD oraz 5 członków  Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD. Posiedzeniu przewodniczyła Prezes Okręgu Łódzkiego PZD Izabela Ożegalska.

W trakcie posiedzenia Okręgowa Rada Łódzka PZD jednogłośnie podjęła:

 • Uchwałę nr 1/XV/2023 w sprawie oceny kampanii walnych zebrań w Rodzinnych Ogrodach Działkowych Okręgu Łódzkiego PZD w 2023 roku
  Temat ten został omówiony przez Prezes Okręgu, która przybliżyła przekazane wcześniej wszystkim uczestnikom obrad obszerne, 9-stronicowe opracowanie dotyczące przygotowania Okręgu Łódzkiego do kampanii walnych zebrań w ROD oraz przebiegu i wyników walnych zebrań w 298 ROD. W uchwale Okręgowa Rada Łódzka PZD podziękowała Zarządom i Komisjom Rewizyjnym ROD oraz członkom Zespołu do obsługi walnych zebrań za ogromną pracę wykonaną na rzecz kampanii sprawozdawczej w ROD.

 

 • Uchwałę nr 2/XV/2023 w sprawie realizacji Programu budowy siedzib dla Zarządów ROD w Okręgu Łódzkim PZD,
  którą przyjęła - przedstawioną przez inspektora ds. inwestycji Rafała Majera, informację w tym zakresie oraz pozytywnie oceniła rezultaty osiągnięte na przestrzeni ostatnich 6 lat i zaleciła Zarządom ROD, które nie posiadają jeszcze siedzib, aby na najbliższe walne zebranie przygotowały dokumenty, które ten problem rozwiążą.

 

 • Uchwałę nr 3/XV/2023 w sprawie wysokości podwyższonej opłaty ogrodowej w roku nabycia prawa do działki.
  Zagadnienie zmiany wysokości tej opłaty, czyli tzw. „wpisowego” omówiła główna księgowa Elżbieta Janiszewska – Jarząb.  Uchwała ta określa obowiązującą od dnia 1 stycznia 2024 roku wysokość tej opłaty w kwocie 400,- zł i zobowiązuje Zarządy ROD do przekazywania do Okręgu Łódzkiego PZD kwoty 320,- zł w terminie 2 tygodni od uiszczenia tej opłaty przez nowego działkowca.

 

 • Stanowisko z okazji 10-tej rocznicy uchwalenia ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
  Prezes I. Ożegalska przypomniała historię szeregu inicjatyw dotyczących jednego z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego ogrodnictwa działkowego. Uchwalenie 13 grudnia 2013 roku ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych zwieńczyło starania o zachowanie silnej, ogólnokrajowej organizacji, która skutecznie reprezentuje i broni interesów działkowców. Ustawa w pełni dostosowała przepisy do Konstytucji RP. Prezes Ożegalska dłuższą chwilę poświęciła na osobiste refleksje i wciąż żywe wspomnienia z tych wydarzeń, w których wielu obecnych podczas posiedzenia brało aktywny udział. Były wśród nich pisemne wystąpienia, interwencje w biurach parlamentarzystów, ale także inne formy protestu. W Łodzi, w obronie obywatelskiego projektu ustawy o rod odbyły się bardzo liczne dwie pikiety. Działkowcy z ROD Okręgu Łódzkiego brali udział w Manifestacji w Warszawie. Przyłączając się do wspomnień głos zabrali obecni. Pani Sabina Matuszewska z ROD „Siedmiodomki” w Tomaszowie Mazowieckim wyznała, że był to rok jedyny, gdy nie była na wczasach, bo wszystkie 26 dni urlopu wypoczynkowego poświęciła na zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o rod i demonstracje w obronie rodzinnych ogrodów działkowych. Pan Antoni Gieczewski z ROD „Przy Torze” w Łodzi podzielił się osobistymi wspomnieniami i przyznał, że dzięki tej ustawie może z dumą śpiewać hymn PZD rozpoczynający się od słów: „W radosnych blaskach wiosny rozkwita nasza Zielona Rzeczpospolita”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Podziękowanie skierowane do działkowców, Zarządów ROD, wszystkich osób zaangażowanych w walkę o ustawę o rod. Szczególne podziękowanie Okręgowa Rada Łódzka PZD skierowała do Pana Eugeniusza Kondrackiego, Prezesa Polskiego Związku Działkowców.

IO

Uchwała Nr 1.XV.2023 ORŁ PZD_

Uchwała Nr 2.XV.2023 ORŁ PZD_

Uchwała Nr 3.XV.2023 ORŁ PZD_

Stanowisko w sprawie 10 rocznicy ustawy o ROD

Podziękowanie_

08 sty 2024

Czytajcie “działkowca”!

Uwaga: w sprzedaży pojawił się już styczniowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej! Oprócz aktualnych porad i wiadomości, znaleźć w nim można m.in. wiele wspaniałych inspiracji na nadchodzący sezon! Warto też skorzystać z okazji i zamówić pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

 • Przestrzegamy przed uprawą na działkach roślinnych gatunków inwazyjnych, które rozmnażają się zwykle szybko i efektywnie, zajmując wciąż nowe tereny. Wyjaśniamy na czym polega ich szkodliwość dla środowiska przyrodniczego, gospodarki a także zdrowia człowieka. Przedstawiamy najgroźniejsze gatunki inwazyjne. Doradzamy też jak skutecznie z nimi walczyć.

 • W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Czy działkowiec musi uczestniczyć w kosztach inwestycji w ROD, jeśli się na nią nie zgadza”, „Czy zarząd ROD może dokonać przyłączenia osoby trzeciej do sieci ogrodowych?”, „Kto nie może zostać wybrany do organów ROD i prawa wyborcze małżonków”.

 • Zachęcamy do zakładania łąki kwietnej z ziołami – to oryginalne i modne rozwiązanie, łączące piękne z pożytecznym. Przedstawiamy najlepsze do tego celu gatunki jednoroczne, dwuletnie a także byliny. Doradzamy kiedy i jak zakładać taką łąkę oraz jak ją pielęgnować. Zamieszczamy też kilka gotowych projektów ziołowych łąk!

 • Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze: „W obronie ogrodów: Stanowisko KR PZD w sprawie potrzeby zabezpieczenia praw działkowców w aktach wykonawczych do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”, „Nowe konkursy dla działkowców”.

 • Korzyści z własnej uprawy owoców, warzyw i ziół są niewątpliwe – to dostęp do taniej, bezpiecznej i zdrowej żywności! Doradzamy jak najlepiej wykorzystać uprawowe możliwości działki, np. poprzez umiejętne rozmieszczenie różnych upraw i harmonijne połączenie w spójną całość o funkcjach użytkowych i dekoracyjnych. Przedstawiamy też gotowe projekty takich rozwiązań!

Poza tym w numerze m.in.:

 • Rady na czasie – zaplanuj działania przed sezonem.
 • Uprawiamy azalie w domu.
 • Warzywna ciekawostka – bakłażan etiopski.
 • Uwaga na mykotoksyny w warzywach i owocach.
 • Przedstawiamy zasady uprawy biodynamicznej.
 • Jiaogulan – pnącze na długie życie.

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji, ochronie roślin, zdrowym odżywianiu oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!

22 gru 2023

Senator Krzysztof Kwiatkowski spotkał się z członkami ORŁ PZD

Podczas ostatniego w tym roku posiedzenia Okręgowej Rady Łódzkiej PZD, które odbyło się 18 grudnia 2023 r., uczestnicy mieli zaszczyt gościć Senatora RP, Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego, parlamentarzysty szczególnie związanego z regionem łódzkim. W Senacie X kadencji jest m.in. przewodniczącym Komisji Ustawodawczej, członkiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz członkiem Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu. Pan Senator jest też wielkim przyjacielem działkowców z ziemi łódzkiej, czemu dał wyraz wielokrotnie w ciągu lat ubiegłych. Przyjaźń jest wzajemna i działkowcy chętnie wspierali Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego w inicjatywach ukierunkowanych na dobro wspólne.

 

Pan Senator przyjął zaproszenie Okręgowej Rady Łódzkiej PZD, pomimo napiętego grafiku i na wstępie spotkania skierował życzenia do zgromadzonych działaczy:

„Życzę Wam przed tymi najpiękniejszymi świętami - bo Święta Bożego Narodzenia w polskiej tradycji to  najpiękniejsze święta,
spędzane w gronie najbliższych, tych, których kochamy
- tego, co piękne, dobre, wspaniałe.

Przyszły rok, niech będzie takim rokiem, w którym zrealizują Wam się nie tylko plany, ale i marzenia.

I oczywiście życzę, żeby nikt w parlamencie nigdy nie próbował zamachnąć się na własność działkowców!”

 

Prezes OŁ PZD, Izabela Ożegalska serdecznie podziękowała w imieniu zgromadzonych działaczy związkowych i wszystkich działkowców za życzenia, przypominając zgromadzonym, że znajomość z Panem Senatorem jest długoletnia, a kontakty zawsze były dobre i owocne. Przypomniała także, że 10 lat temu, przed uchwaleniem ustawy o ogrodach działkowych, Zarząd OŁ PZD, szukając poparcia u parlamentarzystów, złożył wizytę także w biurze poselskim Krzysztofa Kwiatkowskiego. W czasie rocznicy  10-lecia powstania uchwały o ROD, która upłynęła 13 grudnia 2023 r., z wdzięcznością wspominamy wstawiennictwo Pana Senatora i podjęte działania.

 

Pani Prezes jednocześnie nawiązała do obecnych, niepokojących zmian w przepisach planistycznych, na co Senator Kwiatkowski z entuzjazmem zaprosił do biura senatorskiego na dłuższe, spokojne omówienie tematu, dodając: „Jestem do waszej dyspozycji.”  Temat jest szczególnie bliski sercu Senatora, bo jak wspomniał:

„I moi rodzice, i już świętej pamięci teściowie, mieli działki. To była miłość.
Ogród działkowy „Łagiewniki” w Łodzi - moi synowie się tam wychowali. W tym ogródku mam najlepsze, najpiękniejsze wspomnienia.
To była taka oaza spokoju i radości też dla nich.

Ciepło za to dziękuję, za to co robicie: to, jak te ogrody są zagospodarowane i za to, że nie ulegają różnym presjom, w tym deweloperów.
Ale mamy też wśród działkowców takich, którzy mają trochę inną ideę wykorzystywania swojego ogródka.
Naprawdę ciepło za to dziękuję, bo przez te wszystkie lata pokazujecie, co to znaczy prawidłowo rozumieć,
jak wyglądają ogrody działkowe.
Jeżeli macie jakieś sprawy, to absolutnie ciepło i serdecznie zapraszam."

 

Senator na zakończenie został obdarowany upominkami i wydawnictwami związkowymi, które z radością przyjął, ponownie wspominając o pasji rodzinnej.  Uczestnicy Okręgowej Rady Łódzkiej PZD pożegnali słowami wdzięczności i gromkimi brawami.

 

 

 

 

 

22 gru 2023

ROD “Tramwajarz II” w Łodzi poprawił wjazd do ogrodu

Rodzinny Ogród Działkowy "Tramwajarz II" w Łodzi w bieżącym roku otrzymał dotację z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”, na realizację zadania projektowego pod nazwą:

„Modernizacja ciągu komunikacyjnego głównej alejki ogrodowej”

Wartość zadania wyniosła 96 801,00 zł, w tym dofinansowanie z UMWŁ to 30 000,00 zł.

W ramach ww. zadania wykonano ciąg komunikacyjny alejki głównej w postaci dwóch jezdni ułożonych z płyt ażurowych JOMB z pasem zieleni między jezdniami.

 


Zdjęcia przed i po realizacji zadania inwestycyjnego.

„Zadanie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego”

19 gru 2023

Okręgowa Rada Łódzka PZD w 10 rocznicę uchwalenia ustawy o ROD

STANOWISKO RADY ŁÓDZKIEJ PZD

z dnia 18.12.2023 r.

NA 10 ROCZNICĘ CHWALENIA USTAWY O ROD !

 

W dniu 13 grudnia br., mija 10 lat od uchwalenia ustawy o ROD. Uchwalenie ustawy to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii PZD. Przyjęcie ustawy przez Sejm RP wieńczyło wielomiesięczną batalię działkowców o jej uchwalenia.

To wielki sukces działkowców!

Wielkość tego sukcesu wynika z faktu że ustawa została opracowana przez samych działkowców.

Pod projektem ustawy złożono  ponad 924 tysięcy podpisów.

Konieczność opracowania ustawy brał się z faktu, że Trybunał Konstytucyjne na wniosek nieżyczliwych ogrodnictwu działkowemu środowisk orzekł że dotychczasowa ustawa jest prawie w całości niezgodna z Konstytucją. Władze Związku na czele z Prezesem Krajowego Zarządu nie załamały rąk, przystąpiły do opracowania projektu nowej ustawy. Przyjęto strategię działań poparcia dla projektu ustawy. Rozpoczęło się poszukiwanie osób znaczących, mających zdolności realnego wpływu na proces uchwalania tego aktu prawnego. Rozpoczęła się kampania pikiet pod biurami poselskimi. Zainicjowano zbieranie podpisów pod projektem ustawy. Akcja pozyskiwania podpisów przeszła najśmielsze oczekiwania. Nikt w dotychczasowej historii zbierania podpisów pod projektami ustaw nie zgromadził ich tyle. Okręg Łódzki PZD należał do najlepszych w ilości zebranych podpisów.

Kulminacyjnym punktem kampanii na rzecz uchwalenia ustawy była kilkunastotysięczna manifestacja działkowców pod Sejmem i Urzędem Rady Ministrów. W trakcie tej manifestacji przemawiało wielu mówców. Wśród nich najważniejsze było płomienne wystąpienie Prezesa Związku. Żarliwość, determinację uczestników manifestacji podkreślała muzyka i słowa wiersza poety Jonasza Kofty a szczególnie refren:

"Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście,

W żar epoki użyczą Wam chłodu tylko drzewa, tylko liście."

Dzięki ustawie ocalono prawie pięć tysięcy ogrodów działkowych, ale przede wszystkim zachowano silną, prężną ogólnopolską organizację, zdolną skutecznie reprezentować i bronić interesów działkowców.

Ustawa w całości dostosowała przepisy do Konstytucji. Ustawa zapewnia wolność zrzeszania, pluralizm organizacji działkowych. Ustanowiła pojęcie prawne "dzierżawę działkową". Odnoszące się tylko do działek w ogrodach działkowych. Dzierżawa działkowa umacnia prawo do działki użytkownika.

Ustawa zachowała wszystkie prawa działkowców. Szczególnie prawa do gruntu, nasadzeń i naniesień. Ustawą zagwarantowano zwolnienia z podatków min., podatku rolnego, od nieruchomości. Ustawa reguluje prawa Związku w przypadku likwidacji ogrodu, lub jego części, oraz wypłatę odszkodowań dla działkowców. Dzięki tej ustawie prawie milion rodzin czerpie pożytki z posiadania działki.

Sukces uchwalenia tej ustawy był możliwy dzięki jedności środowiska związkowców, którzy z wielkim zaangażowaniem walczyli o swoje prawa. Sukces w walce o ustawę to nie tylko gwarancja praw działkowców ale uratowanie ruchu ogrodnictwa, który istnieje od 126 lat.

Świętując 10 lecie uchwalenia ustawy należy zauważyć że podobne zagrożenie dla ruchu ogrodnictwa działkowego występuje współcześnie za sprawa ustawy o planowaniu przestrzennym. Te zagrożenia są identyfikowane i sygnalizowane na bieżąco przez władze Związku. Żywimy przekonanie że podobnie jak 10 lat temu Związek sprostał zagrożeniom po decyzji Trybunału Konstytucyjnego tak i teraz działkowcy oddalą niebezpieczeństwa wynikające z ustawy o planowaniu przestrzennym.

Uczestnicy posiedzenia Rady Łódzkiej PZD wyrażają uznanie dla wszystkich którzy aktywnie uczestniczyli w walce o nową ustawę o ROD:

 • dla składających i zbierających podpisy,
 • dla posłów, senatorów głosujących za ustawą.

A szczególnie dla kierownictwa Związku za trafną strategię i skuteczne dowodzenie kampanią.

Uczestnicy posiedzenia stoją na stanowisku, że przepisy ustawy sprawdziły się w toku ich stosowania i że należy stać na straży ich niewzruszalności!

 

Drodzy działkowcy przyjmijcie serdeczne gratulacje z okazji 10-lecia uchwalania ustawy i życzenia zamykające się w pozdrowieniu:

"Darz Ogród"!

Wiersz Antoniego Gieczewskiego pt. "DZIESIĘĆ LAT TEMU"

PODZIĘKOWANIE ORŁ PZD z okazji jubileuszu uchwalenia ustawy o ROD

STANOWISKO ORŁ PZD z okazji 10-tej rocznicy uchwalenia ustawy o ROD

19 gru 2023

Prezesi ROD z Kutna w biurze poselskim

W dniu 15 grudnia 2023 roku Posłanka RP, Pani Paulina Matysiak przyjęła w swoim biurze prezesów dwóch kutnowskich ogrodów działkowych: Panią Ilonę Stasiak z ROD Relaks w Kutnie oraz Pana Dariusza Pasińskiego z ROD Kolejarz w Kutnie.

Na początku spotkania prezesi rod przekazali serdeczne gratulacje z okazji reelekcji Pani Matysiak na zaszczytne stanowisko Posła RP Sejmu X Kadencji życząc jednocześnie skutecznej działalności, a przede wszystkim satysfakcji z wykonywania nadanego mandatu społecznego.

Głównym tematem spotkania był problem zagrożeń dla istnienia ROD wynikający z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 7 lipca 2023 r.

Prezesi ogrodów przedstawili obawy całego środowiska działkowego w Polsce jakie rodzi rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii dotyczące planowanych stref planistycznych, tj.: brak umiejscowienia rod w wielu planowanych strefach staje się podstawowym zagrożeniem dla bytu wielu ogrodów działkowych w Polsce.

Posłanka Matysiak wykazała ogromne zainteresowanie problemami ogrodów działkowych oraz wyraziła zrozumienie wobec postulatu Polskiego Związku Działkowców jakim jest potrzeba umieszczenia rod w wielu strefach planistycznych. Zgodziła się także ze stwierdzeniem, że pozostawienie zapisów rozporządzenia dotyczącego przygotowywania planów ogólnych w dotychczasowej, niezmienionej formie stoi w sprzeczności z oczekiwaniami społecznymi.

Pani Paulina Matysiak zapewniła o pełnym wsparciu i podjęciu inicjatyw mających na celu zmiany projektu rozporządzenia MRiT. Wyraziła potrzebę stałego kontaktu w celu przekazywania bieżących informacji i konieczności ewentualnych konsultacji.

Prezesi kutnowskich rod dziękując za otwartość i chęć współpracy, ze swojej strony zapewnili Panią Poseł Matysiak o gotowości udzielenia wszelkiej niezbędnej pomocy w tej materii.

Spotkanie zakończono serdecznymi życzeniami świąteczno-noworocznymi oraz szczerą chęcią kolejnych spotkań, także na terenie pięknych, kutnowskich ogrodów działkowych.

 

Ilona Stasiak - Prezes ROD "Relaks" w Kutnie, Dariusz Pasiński - Prezes ROD „Kolejarz” w Kutnie