Mimo, że za oknem często widzimy jeszcze śnieg i mało sprzyjającą pogodę do prac ogrodniczych to musimy pamiętać, że wiele czynności ogrodniczych powinniśmy rozpocząć już w lutym. Czynności te są konieczne, aby w pełni przygotować nasz ogród na sezon wiosenny.

Najważniejsze czynności jakie powinniśmy wykonać w lutym to:

- zimowe przycinanie drzewek i krzewów

- bielenie pni (jest to ostatni moment na tą czynność)

- zimowe opryski

- wczesny wysiew kwiatów jednorocznych i warzyw w rozsadach.

  1. Owoce i warzywa

Jeśli posiadasz ogród warzywny, luty to miesiąc, w którym rozpoczynamy prace porządkowe. Najważniejszym zadaniem jest planowanie nowych grządek, przygotowanie szklarni czy tunelu.

  • Rozpocznij planowanie układu grządek i wybierz jakie warzywa posiejesz i posadzisz w tym roku. Weź pod uwagę, że jedne wżywa rosną lepiej w towarzystwie, a inne wręcz przeciwnie.
  • Posprzątaj zeszłoroczne grządki – usuń z nich pozostałości roślin oraz liście które były używane jako ściółka.
  • Sprawdź stan swoich podwyższonych grządek, szklarni, tuneli, zweryfikuj czy nie potrzebują drobnych napraw. Zaimpregnuj przed sezonem drewniane elementy, aby zapewnić im trwałość przez cały sezon.
  • Przygotuj zawczasu tunel lub szklarnię do nowego sezonu. Umyj w szklarni okna i przygotuj ziemię oraz nawieź ją np. obornikiem.
  • Luty jest dobrym okresem na produkcję z rozsady pomidorów, papryki, cebuli, pora, kapusty czy sałaty

 

2. Drzewa owocowe

  • Zimowe przycinanie drzew i krzewów jest jedną z najważniejszych prac w ogrodzie w lutym. O czym warto pamiętać zanim podejmiemy się zimowego cięcia ?
    • Zimą przycinamy jabłonie, grusze, śliwy (odmiany późno dojrzewające) i orzechy włoskie.
    • Przycinamy również krzewy owocowe – porzeczki, agrest. Jeśli posadziłeś jesienią porzeczki czarne lub czerwone, przytnij je teraz bardzo krótko (do 3. oczka), żeby pobudzić ich wzrost. Porzeczki czarne nie wymagają potem cięcia aż do 4 roku po posadzeniu (wtedy jest potrzebne cięcie odmładzające). Porzeczki czerwone tniemy w pierwszym roku po posadzeniu, a potem dopiero w 5 lub 6 roku.
    • Usuń zaschnięte owoce z drzew i krzewów.

    Pamiętaj aby po cięciu zabezpieczyć powstałe rany maścią ogrodniczą.

Justyna Jabłońska

Instruktor ds. ogrodniczych

Okręg Łódzki PZD