Jak pomóc?
  1. Zastanów się, w jaki sposób możesz pomóc. Czy chcesz podzielić się swoim czasem, umiejętnościami, pieniędzmi, a może konkretnymi rzeczami, które masz lub możesz kupić?
  2. Sprawdź organizację czy instytucję, przez którą chcesz pomóc. Możesz poczytać na jej temat w internecie, zweryfikować wpis do KRS (jeśli jest to firma lub fundacja).
  3. Jeśli chcesz przekazać dary dla obywateli Ukrainy – najpierw zapytaj, co jest potrzebne. W tej chwili nie są przyjmowane już ubrania, a najpilniejszą potrzebą są leki, bandaże, termosy, środki higieny osobistej. Nie kupuj kilku różnych potrzebnych rzeczy, lepiej kwotę, którą chcesz przeznaczyć na pomoc, wydaj w całości na jeden rodzaj produktów, np. kup tylko pieluszki dla dzieci, musy, napoje, artykuły spożywcze, bądź żywność długoterminową. Jeśli jednak, chcesz kupić więcej rzeczy- posortuj je kategoriami. Ułatwiasz w ten sposób pracę wolontariuszom.
  4. Jeżeli możesz zaoferować transport i pojechać po uchodźców na granicę, nie rób tego na własną rękę. Zaoferuj swoją pomoc urzędowi bądź innym instytucjom, które zajmują się pomocą humanitarną. Nadmiar osób na granicy wprowadza niepotrzebny chaos. Działaj z głową.
  5. Jeśli chcesz przyjąć kogoś do swojego domu – zastanów się – jak długo możesz gościć uchodźców pod swoim dachem. Weź pod uwagę swoje codzienne obowiązki, dodatkowe koszty wynikające ze zużycia mediów oraz ewentualne niedogodności związane np. z przebywaniem w Twoim domu małego dziecka. Lepiej zaoferować inną pomoc, niż po kilku dniach szukać kolejnego mieszkania. Pamiętaj o tym, że ci ludzie przeżywają aktualnie dramat.
  6. Ważną pomocą jest dzielenie się wiedzą. W tak trudnej sytuacji nowe informacje pojawiają się z dnia na dzień i łatwo pogubić się w tym natłoku.