Polski Związek Działkowców Okręg Łódzki w Łodzi
Warecka 3, 91-202 Łódź
+42 655 94 54
Sticky
26 mar 2024

OGŁOSZENIE

Łódź 19.03.2024

OGŁOSZENIE

                POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWY ROD TRAMWAJARZ II

91-495 Łódź ul. Brzegowa 1

Ogłasza konkurs ofert na usługę  wykonania ciągu jezdnego.

Przedmiotem zamówienia jest :
Modernizacja ciągu komunikacyjnego północnej alejki ogrodowej.

Warunki udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne:
O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, (Dz. U. z 2007 r. nr 233, poz. 1655 ze zm.) oraz spełniają warunki określone w art. 22 cytowanej powyżej ustawy
i warunki określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia:

1. Przygotowanie podłoża na długości 140 mb do położenia 2 ciągów komunikacyjnych z płyt ażurowych Jomb II, z pasem trawnika między nimi. Wyrównanie terenu, wzmocnienie i ustabilizowanie podłoża w obszarach gliniastych o słabej przepuszczalności gruntu.

2. Ułożenie płyt ażurowych o wymiarach 100x75x12 cm w dwóch ciągach jezdnych.

3. Wypełnienie ażurów i powierzchni między ciągami jezdnymi ziemią ogrodową i posianie trawy.

Termin wykonania zamówienia:
Do dnia 01.06. 2024r.

Kryteria oceny ofert i ich znaczenie:
cena - 100%

Miejsce i termin składania ofert:
Oferty należy złożyć w ROD TRAMWAJARZ II   91-495 Łódź ul. Brzegowa 1 w terminie do 03.04.2024

Miejsce i termin wyboru ofert:
Wybór wykonawcy nastąpi po analizie ofert przez Zarząd i zatwierdzony uchwałą Zarządu ROD Tramwajarz II w dn. 04.04.2024r.

Uwaga:
Zamawiający działając w oparciu o art. 67 ust. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych, dopuszcza możliwość udzielenia zamówienia uzupełniającego.
Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych.
Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych.
Zamawiający nie zamierza zawrzeć umowy ramowej, ustanowić dynamicznego systemu zakupu oraz zastosować aukcji elektronicznej.

Ogłoszenie o wszczęciu postępowania zostało zamieszczone na tablicy ogłoszeń ROD Tramwajarz II, oraz na stronie firmy Oferteo.pl

 

 

 

20 gru 2024

Wytyczne dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD do walnych zebrań w 2024 roku

Krajowy Zarząd PZD na posiedzeniu w dniu 18 grudnia 2024 r. na mocy uchwały nr 382/2024 przyjął najnowsze wytyczne dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD określające zasady odbywania walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w 2025 roku wraz ze wzorami dokumentów do przeprowadzenia tych zebrań. Przyjęcie nowych wytycznych zostało podyktowane rozpoczynającą się w 2025 roku pierwszą w nowej kadencji kampanią sprawozdawczą walnych zebrań w ROD i koniecznością zapewnienia wsparcia niezbędnego do odbycia tych zebrań.

Wzorem lat ubiegłych wytyczne dla zarządów ROD zostaną wydrukowane i dostarczone do każdego rodzinnego ogrodu działkowego. Wytyczne wraz ze wzorami dokumentów będą dostępne również poprzez program DGCS PZD System.

Zaproszenia na walne zebrania w tradycyjnej formie kartek pocztowych, tak jak w poprzednich latach również zostaną wydrukowane i dostarczone do Okręgów w ilości zgodnej ze zgłoszonym przez nie zapotrzebowaniem.

Wytyczne zostaną ponadto opublikowane w kolejnym wydaniu Biuletynu Informacyjnego.

https://pzd.pl/artykuly/28895/188/Wytyczne-dla-zarzadow-i-komisji-rewizyjnych-ROD-do-walnych-zebran-w-2024-roku.html

19 gru 2024

Joanna Kopczyńska Prezes Wód Polskich : Ogrody działkowe wzorem prawidłowego gospodarowania wodą

W środę, 4 grudnia br., Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska uczestniczyła jako gość honorowy w XV Krajowym Zjeździe Delegatów Polskiego Związku Działkowców w Warszawie.

Prezes podkreśliła, że działkowcy dają przykład dobrego gospodarowania wodą, a idea zielonych przestrzeni w tkance miejskiej jest bardzo potrzebna w dobie zmian klimatu.

Spotkanie zostało poświęcone m.in. kierunkom działań dla rozwoju Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD) w Polsce. Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska zadeklarowała chęć dialogu i współpracy z działkowcami w zakresie dotyczącym gospodarowania wodą, w tym kwestii związanych ze zgodami wodnoprawnymi oraz retencją wody.

- Podkreślam, że działkowcy nie ponoszą opłat za wodę pobieraną ze studni na swoich działkach, a Wody Polskie nie pobierają za to opłat, gdyż musiałby to być pobór większy niż ustawowe zwykłe korzystane z wód, co jest właściwie niemożliwe w przypadku użytkowników ogródków działkowych – powiedziała Joanna Kopczyńska, Prezes PGW Wody Polskie.

Joanna Kopczyńska zaznaczyła, że obecnie obowiązujące przepisy zabezpieczają interesy działkowców, jednak Wody Polskie są otwarte na rozmowy z Polskim Związkiem Działkowców w imię wzajemnego dialogu i współpracy. Prezes PZD Eugeniusz Kondracki podziękował Prezes Joannie Kopczyńskiej za wsłuchiwanie się w potrzeby działkowców i wyraził nadzieję, że dzięki wzajemnemu współdziałaniu uda się doprowadzić do nowelizacji prawa w zakresie unormowania sytuacji prawnej studni tzw. abisynek na ROD.

W dalszej części wystąpienia, Prezes Wód Polskich podkreśliła, że ogródki działkowe są ważnym elementem tkanki miejskiej, a tereny zielone są niezwykle ważne dla właściwego gospodarowania wodą, szczególnie w dobie zmiany klimatu.

- Ogródki działkowe są przykładem miejsc, gdzie mamy dobrze prowadzoną gospodarkę wodną. Działkowcy retencjonują wodę na własne potrzeby, poza tym dzięki rozszczelnionym powierzchniom może ona swobodnie infiltrować w glebę, co wpływa pozytywnie na lokalny bilans wodny i poziom wód gruntowych. Wszystko to wywiera korzystny wpływ na gospodarkę wodną i klimat miast. Dziś wiele mówi się o zmianach klimatu i potrzebie retencji wód, a działkowcy w praktyce realizują te działania od wielu lat – dodała Joanna Kopczyńska.

Prezes Wód Polskich stwierdziła, że tereny zielone, takie jak ROD, są bardzo ważnym elementem gospodarki wodnej, swoistym systemem naczyń połączonych, gdyż działania lokalne przekładają się na efekty globalne. Przez działania lokalne możliwa jest poprawa stanu wód w danej zlewni, zarówno w aspekcie ilościowym, jak i jakościowym. Zaznaczyła, że im lepsze gospodarowanie wodą, tym lepszy stan zasobów wodnych w Polsce.

Podsumowując swoją wypowiedź, Prezes Joanna Kopczyńska powiedziała, że w wyniku zmian klimatu coraz częściej zmagamy się z suszą, dlatego Wody Polskie pracują nad aktualizacją Planu przeciwdziałania skutkom suszy.

- Skupiamy się na zatrzymywaniu wody w terenie. Państwo wiedzą jak to zrobić, dlatego zachęcamy do dzielenia się pomysłami, będą one brane pod uwagę w procesie konsultacji. Już teraz zapraszam Państwa do odwiedzania naszej strony internetowej. Temat ogródków działkowych jest nam bardzo bliski, to wzór do prawidłowego gospodarowania wodą – podsumowała Joanna Kopczyńska.

Źródło: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

18 gru 2024

Zarząd ROD im. A. Mickiewicza w Pabianicach zakończył realizację zadania pn „ Modernizacja parkingu ROD”

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. A. Mickiewicza

w Pabianicach zakończył realizację zadania

pn „ Modernizacja parkingu ROD”

 

  Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. A. Mickiewicza w Pabianicach informuje, że zakończył

realizację zadania pn „ Modernizacja parkingu ROD” w ramach projektu

„Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. Dzięki środkom pozyskanym z budżetu Samorządu

Województwa Łódzkiego wykonano modernizację 300m² parkingu ROD w jego części wjazdowej.

Wzdłuż linii brzegowej – granicy z polem – ustawiono 4 donice betonowe z nasadzeniami

co poprawiło wizualizację terenu.

13 gru 2024

ROD „DIANA” w Sokolnikach Lesie zakończył realizację zadania pn.

Regeneracja i oczyszczenie studni głębinowej

w ramach projektu Województwo Łódzkie Ogrodem Polski

 

 

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „DIANA” w Sokolnikach Lesie informuje, że zakończył realizację zadania pn. Regeneracja i oczyszczenie studni głębinowej w ramach projektu Województwo Łódzkie Ogrodem Polski.

 

 

Zadanie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego

13 gru 2024

Mikołajki w ROD „Azalia” w Łodzi

W tym roku po raz pierwszy, w dniu 7 grudnia 2024 roku, w naszym Ogrodzie obchodziliśmy Mikołajki. Nasze świętowanie rozpoczęliśmy śpiewaniem kolęd, oczekując przybycia Św. Mikołaja. Ku zdziwieniu dzieci i dorosłych pod Świetlicę przybyło dwóch Mikołajów w białej karecie z końmi - św. Mikołaj - biskup Mirry oraz św. Mikołaj - Dziadek Mróz z Laponii. Oboje rozdali dzieciom słodkie upominki, maskotki oraz świąteczne skrzaty. Spotkanie zakończyło uroczyste rozświetlenie choinki na dziedzińcu Świetlicy - przez Radną Rady Miejskiej Panią Maję Włodarczyk oraz Prezesa Zarządu ROD Kamila Sówkę - oraz okolicznościowe fotografie. Wszystkim dziękujemy za obecność i dobrą zabawę, a sponsorom, Zarządowi - szczególnie Paniom: Eli, Łucji, Małgosi, Panom: Krzysztofowi i Andrzejowi, Kołu Kobiet - zwłaszcza Pani Halinie Kulon, Państwu Marzenie i Waldemarowi Świątek wraz z mamą, Pani Ani Sobieckiej, Państwu Monice i Arkadiuszowi Dzierżawskim, pracownikom Ogrodu: Pani Zosi i Panu Ryszardowi, oraz przede wszystkim Pani Mai Włodarczyk - Radnej Rady Miejskiej w Łodzi za pomoc w organizacji wydarzenia.

 

Kamil Sówka

Prezes Zarządu ROD Azalia w Łodzi

10 gru 2024

Ogłoszenie o przetargu na wykonanie zadania pn. „Rekonstrukcja odwiertu studni głębinowej na terenie ROD” w ROD „Kopanka” w Kopance

Polski Związek Działkowców Stowarzyszenie Ogrodowe w Warszawie Rodzinny Ogród Działkowy „Kopanka” w Kopance

ogłasza przetarg

na wykonanie zadania pn. „Rekonstrukcja odwiertu studni głębinowej na terenie ROD”.

Zasady wyboru wykonawcy, formularz ofertowy oraz dokładny zakres prac opisane są w Specyfikacji Warunków zamówienia dostępnej poniżej.

Termin składania ofert: 31 grudnia 2024 g. 12:00

Termin realizacji: 15 stycznia – 31 marca 2025

Kryteria oceny: 90% cena, 10% gwarancja

Zamawiający zastrzega sobie prawo unieważnienia przetargu bez podania przyczyn.

https://rodkopanka.pl/wp-content/uploads/2024/12/Rekonstrukcja-Studni-konkurs.pdf

 

 

06 gru 2024

XV Krajowy Zjazd Delegatów PZD uchwalił nowy Statut!

W dniu 4 grudnia 2024 roku, XV Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Działkowców podjął historyczną decyzję, uchwalając nowy Statut Związku. To wydarzenie wieńczy wielomiesięczną pracę komisji statutowej i Krajowego Zarządu, które przy współudziale działkowców oraz okręgów PZD wypracowały dokument odpowiadający na współczesne wyzwania i potrzeby ogrodnictwa działkowego w Polsce.

"Przyjęcie nowego Statutu to ważny krok w rozwoju Polskiego Związku Działkowców" – powiedział Prezes PZD, Eugeniusz Kondracki. "Wprowadzone zmiany są odpowiedzią na potrzeby naszych członków i mają na celu umocnienie pozycji Związku i ogrodnictwa działkowego w Polsce."

Nowe rozwiązania organizacyjne – Jednostki Rejonowe

Jednym z najważniejszych elementów nowego Statutu jest wprowadzenie Jednostek Rejonowych – fakultatywnych struktur, które będą mogły funkcjonować tam, gdzie zajdzie taka potrzeba. Stanowią one odpowiedź na konieczność decentralizacji zarządzania, zwiększenia efektywności działania oraz wzmocnienia współpracy z lokalnymi samorządami. Dzięki Jednostkom Rejonowym Związek będzie mógł szybciej reagować na problemy, dostosowywać decyzje do lokalnych potrzeb i skuteczniej wspierać rozwój ROD.

Kluczowe zmiany dostosowujące PZD do nowych wyzwań

W nowym Statucie uwzględniono również szereg innych istotnych zmian, które usprawnią funkcjonowanie Związku i odpowiedzą na potrzeby ogrodów i działkowców:

  • Ułatwienie pozyskiwania środków publicznych: Nowe mechanizmy wspierające jednostki PZD w pozyskiwaniu funduszy na rozwój ROD, inwestycje w infrastrukturę i poprawę warunków dla działkowców.
  • Obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców: Zapewnienie odpowiedniego przygotowania nowych członków do korzystania z działek i działalności w Związku, ograniczenie negatywnych zjawisk i podniesienie standardów w ROD.
  • Przedłużenie kadencji wszystkich organów do 5 lat: Zapewnienie stabilności działalności organów PZD, umożliwienie długoterminowego planowania i realizacji projektów, lepsze wykorzystanie doświadczenia członków organów.
  • Usprawnienie funkcjonowania organów komisarycznych: Lepszy nadzór i wsparcie dla jednostek PZD mających trudności w zarządzaniu.
  • Zdalne posiedzenia i głosowania elektroniczne: Usprawnienie procesów decyzyjnych i zapewnienie ciągłości działania, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.
  • Zmniejszenie składów liczbowych organów ROD: Uproszczenie struktury i zwiększenie efektywności działania, sprawniejsze podejmowanie decyzji.
  • Zniesienie obowiązku corocznego uchwalania opłat ogrodowych: Stabilność finansowa ogrodów, raz uchwalone opłaty będą obowiązywały do czasu ich zmiany.

Nowa jakość w działalności Polskiego Związku Działkowców

Delegaci XV Krajowego Zjazdu PZD wyrazili przekonanie, że uchwalony Statut stanie się trwałym fundamentem dla dalszego rozwoju ROD i całego Związku. Jest to bowiem  kompleksowy dokument, który otwiera perspektywy na przyszłość i zapewnia solidne podstawy dla dalszego rozwoju ogrodnictwa działkowego, integrując nowoczesne rozwiązania z potrzebami działkowców.

Uchwalony Statut PZD wejdzie w życie po rejestracji przez Sad Rejestrowy.

 

Krajowy Zarząd PZD

06 gru 2024

KOMUNIKAT w sprawie XV Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

W dniach 3-4 grudnia 2024 r.  obradował XV   Krajowy Zjazd Delegatów PZD. W  Zjeździe uczestniczyło 180 delegatów na 196 wybranych na Okręgowych Zjazdach Delegatów w roku 2024. Frekwencja wyniosła 91,37 %.

Oprócz delegatów w Zjeździe uczestniczyli członkowie ustępujących władz krajowych niebędący delegatami oraz zaproszeni goście.

Zjazd otworzył Prezes PZD – Eugeniusz Kondracki, który po powitaniu  uczestników zaproponował na przewodniczących Zjazdu Lucynę Cyrek - Wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD oraz Piotra Gadzikowskiego – Prezesa Okręgu Toruńsko-Włocławskiego PZD, a delegaci w głosowaniu jednomyślnie poparli propozycje.

Na Sekretarza Zjazdu jednomyślnie została wybrana Maria Krzewicka członek OR w  Lublinie

W skład Prezydium Zjazdu delegaci jednomyślnie wybrali:

Eugeniusza Kondrackiego – Prezesa PZD

Marię Fojt – Przewodniczącą Krajowej Komisji Rewizyjnej

Jadwigę Brzozowską – Prezes Okręgu Podkarpackiego

Mieczysława Kamińskiego – Prezesa Okręgu Pomorskiego w Gdańsku

Janusza Moszkowskiego – Prezesa Okręgu we Wrocławiu

Teresę Napiórkowską – Wiceprezes Okręgu w Szczecinie

Delegaci przyjęli także porządek oraz Regulamin Obrad Zjazdu, a także dokonali wyboru składów komisji zjazdowych: Komisji Mandatowej, Komisji Statutowej, Komisji Wyborczej, Komisji Uchwał i Wniosków.

Następnie Prezes PZD wygłosił  referat sprawozdawczo-programowy. Treść referatu dostępna jest tutaj.

Pierwszy dzień obrad Zjazdu uświetnili goście:

  1. Piotr Zgorzelski – Wicemarszałek Sejmu RP
  2. Krzysztof Paszyk – Minister Rozwoju i Technologii
  3. Adam Szeinfeld – Senator RP
  4. Krzysztof Kwiatkowski – Senator RP
  5. Rafał Komarewicz – Poseł na Sejm RP
  6. Adam Luboński – Poseł na Sejm RP
  7. Janusz Stankowiak – Prezydent Starogardu Gdańskiego
  8. Wojciech Legawiec -  Prezes ARiMR
  9. Magdalena Wiśniewska - Przedstawicielka Marszałka Woj. Mazowieckiego  Adama Struzika
  10. Karolina Zioło-Pużuk – Zastępczyni Szefa Kancelarii Senatu w imieniu Wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Wszyscy goście w ciepłych słowach wypowiadali się o działalności Związku, podkreślali jego ogromną rolę w ochronie środowiska i przyrody, deklarowali wsparcie dla dalszej działalności i rozwoju PZD oraz ROD.

Najważniejszą dla środowiska działkowców informację przedstawił Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii, który oznajmił, iż w dniu 5 grudnia br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji zostanie opublikowana nowelizacja Rozporządzenia w sprawie planów ogólnych gmin, którą podpisał, o co od roku bardzo aktywnie walczyli działkowcy.

(Polski Związek Działkowców - Bieżące wydarzenia)

Krajowy Zjazd Delegatów PZD jako najwyższy organ Związku jest wyłącznie umocowany do uchwalenia Statutu, będącego najważniejszym dokumentem regulującym funkcjonowanie naszej organizacji. Mec. Tomasz Terlecki Zastępca Biura Prawnego PZD omówił proponowane zmiany i nowe rozwiązania, o wprowadzeniu których ma zadecydować Zjazd.

(Polski Związek Działkowców - Bieżące wydarzenia)

W dyskusji udział wzięło 12 delegatów:

  1. Marta Warmuz, Okręg Małopolski – w sprawie podsumowania kadencji 2019-2024
  2. Janusz Moszkowski, Okręg we Wrocławiu – w sprawie najważniejszych wydarzeń w mijającej kadencji  oraz w sprawie poparcia dla projektu statutu PZD
  3. Marian Pasiński, Okręg w Zielonej Górze – w sprawie działalności w mijającej kadencji oraz podziękowań dla Prezesa PZD,
  4. Dorota Mazurkiewicz, Okręg w Legnicy – w sprawie sprawozdania KKR PZD;
  5. Janusz Tobiś, Okręg Opolski – w sprawie powodzi w Okręgu Opolskim;
  6. Jerzy Adamski, Okręg Łódzki – w sprawie projektu statutu PZD;
  7. Paweł Milewski, Okręg Mazowiecki – w sprawie sytuacji ROD w Okręgu Mazowieckim w mijającej kadencji;
  8. Aneta Wicher, Okręg w Poznaniu – w sprawie podsumowania kadencji;
  9. Jerzy Lenard, Okręg Sudecki – w sprawie przyszłości i rozwoju ROD;
  10. Franciszek Potulski, Okręg Pomorski- w sprawie problemów wynikających z ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym gmin;
  11. Tadeusz Jarzębak, Okręg w Szczecinie – ustępujący I Wiceprezes PZD – w sprawie podziękowań za współpracę;
  12. Jadwiga Brzozowska, Okręg Podkarpacki – w sprawie podziękowań za współpracę.

Po wystąpieniach delegatów, zakończył się pierwszy dzień obrad Zjazdu.

Dzień 4 grudnia 2024 r. delegaci podejmowali decyzje w sprawach przyszłości PZD i ROD.

XV Krajowy Zjazd Delegatów podjął następujące uchwały:

  1. Uchwałę nr 2/XV/2024 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców za okres kadencji;
  2. Uchwałę nr 3/XV/2024 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców za okres kadencji;
  3. Uchwałę nr 4/XV/2024 w sprawie udzielenia absolutorium ustępującej Krajowej Radzie Polskiego Związku Działkowców;
  4. Uchwałę nr 5/XV/2024 w sprawie Programu działania Polskiego Związku Działkowców na kadencję 2024-2028.

Następnie Zdzisław Śliwa, Przewodniczący Komisji Statutowej przedstawił protokół z obrad komisji, przedkładając do uchwalenia Statut PZD. W efekcie, XV Krajowy Zjazd Delegatów PZD przy jednym głosie wstrzymującym się podjął Uchwałę nr 6/XV/2024 w sprawie uchwalenia Statutu Polskiego Związku Działkowców.

Jednomyślnie podjęto Uchwałę nr 7/XV/2024 w sprawie upoważnienia Krajowej Rady PZD do zmiany Statutu Polskiego Związku Działkowców.

Następnie Krajowy Zjazd ustalił liczbę organów krajowych Związku podejmując:

Uchwałę nr 8/XV/2024 w sprawie ustalenia składu liczbowego Krajowej Rady PZD na kadencję 2024-2028;

  • oraz

Uchwałę nr 9/XV/2024 w sprawie ustalenia składu liczbowego Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD na kadencję 2024-2028.

Następnie nastąpiły wybory organów krajowych Związku. Przewodniczący Komisji Wyborczej Grzegorz Kurczuk przedstawił listę kandydatów, a następnie listę wyborczą do Krajowej Rady PZD i Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD. Delegaci jednomyślnie podjęli uchwałę nr 10/XV/2024 w sprawie wyboru członków Krajowej Rady PZD na kadencję 2024-2028.

W sprawie uchwały nr 11/XV/2024 w sprawie wyboru członków Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD na kadencję 2024-2028 wstrzymało się 7 delegatów.

XV Krajowy Zjazd Delegatów PZD zadecydował, że Krajowa Rada PZD będzie liczyła 45 osób i w jej skład zostali wybrani:

1. Jerzy Olszewski, Okręg w Bydgoszczy

2. Lech Studziński, Okręg w Bydgoszczy

3. Grzegorz Tasarz, Okręg w Częstochowie

4. Ryszard Mikołajczyk, Okręg w Elblągu

5. Piotr Wilms, Okręg w Gorzowie Wlkp.

6. Roman Filipiak, Okręg w Kaliszu

7. Marian Sekulski, Okręg w Koszalinie

8. Jerzy Anulewicz, Okręg w Legnicy

9. Kazimierz Wójcik ,Okręg w Legnicy

10. Grzegorz Kurczuk, Okręg w Lublinie

11. Jan Serafin, Okręg w Lublinie

12. Jerzy Adamski, Okręg Łódzki w Łodzi

13. Izabela Ożegalska, Okręg Łódzki w Łodzi

14. Marcin Kłos, Okręg Małopolski

15. Marta Warmuz, Okręg Małopolski

16. Eugeniusz Kondracki, Okręg Mazowiecki

17. Paweł Milewski, Okręg Mazowiecki

18. Maciej Orpel, Okręg Mazowiecki

19. Janusz Tobiś, Okręg Opolski w Opolu

20. Violetta Tomaszewska, Okręg Opolski w Opolu

21. Marian Praczyk, Okręg w Pile

22. Jadwiga Brzozowska, Okręg Podkarpacki

23. Mirosław Leszczyński, Okręg Podkarpacki

24. Andrzej Bojko, Okręg Podlaski w Białymstoku

25. Mieczysław Kamiński, Okręg Pomorski

26. Zuzanna Madej, Okręg Pomorski

27. Zdzisław Śliwa, Okręg w Poznaniu

28. Aneta Wicher, Okręg w Poznaniu

29. Zdzisław Tokarek, Okręg w Słupsku

30. Zbigniew Łukasiewicz, Okręg Sudecki

31. Piotr Piątek, Okręg Sudecki

32. Karol Jakubowski, Okręg w Szczecinie

33. Rafał Paśko, Okręg w Szczecinie

34. Leszek Bucki, Okręg Śląski

35. Lucyna Cyrek ,Okręg Śląski

36. Józef Noski, Okręg Śląski

37. Edward Galus, Okręg Świętokrzyski

38. Piotr Gadzikowski, Okręg Toruńsko-Włocławski

39. Jerzy Giezek, Okręg Warmińsko-Mazurski

40. Jan Miszkiel, Okręg Warmińsko-Mazurski

41. Ewa Gaicka, Okręg we Wrocławiu

42. Janusz Moszkowski, Okręg we Wrocławiu

43. Karol Pacanowski, Okręg we Wrocławiu

44. Joanna Mikołajczyk, Okręg w Zielonej Górze

45. Marian Pasiński, Okręg w Zielonej Górze

 

Delegaci zadecydowali, że Krajowa Komisja Rewizyjna będzie liczyła 11 członków, a w jej skład wybrano:

1. Michała Bolka, Okręg w Lublinie

2. Kazimierę Pochodyłę, Okręg Mazowiecki

3. Romana Żurkowskiego,  Okręg Opolski w Opolu

4. Marię Fojt, Okręg w Pile

5.  Bogusława Dąbrowskiego, Okręg Pomorski w Gdańsku

6. Edmunda Derwicha, Okręg w Poznaniu

7. Marię Czyż,  Okręg Podkarpacki w Rzeszowie

8. Zenona Jabłońskiego, Okręg Śląski w Katowicach

9. Eugeniusza Rabuskiego,  Okręg w Szczecinie

10. Małgorzatę Jasińską Okręg Toruńsko – Włocławski w Toruniu

11. Ryszarda Kuzię, Okręg we Wrocławiu.

Po wyborach nastąpiła przerwa na pierwsze posiedzenia Krajowej Rady PZD oraz Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD, podczas których nastąpiło ukonstytuowanie się organów.

Informację z pierwszych posiedzeń złożyli Przewodniczący Zjazdu.

Piotr Gadzikowski poinformował, że Krajowa Rada PZD jednomyślnie wybrała na funkcję Prezesa PZD Pana Eugeniusza Kondrackiego, a także zdecydowała o wyborze pozostałych członków Krajowego Zarządu PZD:

Zdzisława Śliwy na funkcję Wiceprezesa PZD

Izabeli Ożegalskiej na funkcję Sekretarza PZD

Piotra Gadzikowskiego na funkcję Skarbnika PZD

Leszka Buckiego  – członka KZ PZD

Edward Galusa – członka KZ PZD

Ewy Gaickiej – członkini KZ PZD

Grzegorza Kurczuka – członka KZ PZD

Jana Miszkiela – członka KZ PZD

Piotr Piątka – członka KZ PZD

Lucyna Cyrek przekazała informację o tym, że Krajowa Komisja Rewizyjna ukonstytuowała się w następujący sposób:

  1. Przewodnicząca                           - Maria Fojt
  2. I Zastępca Przewodniczącej      - Bogusław Dąbrowski
  3. Zastępca Przewodniczącej         - Roman Żurkowski
  4. Zastępca Przewodniczącej         - Zenon Jabłoński
  5. Sekretarz                                       - Edmund Derwich
  6. Członek                                         - Maria Czyż
  7. Członek                                         - Małgorzata Jasińska
  8. Członek                                         - Kazimiera Pochodyła
  9. Członek                                        - Michał Bolek
  10. Członek                                        - Eugeniusz Rabuski
  11. Członek                                       - Ryszard Kuzia

Następnie Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków przedstawiła projekty stanowisk Zjazdu, które delegaci przyjęli jednomyślnie:

1. Stanowisko w sprawie apolityczności Polskiego Związku Działkowców;

2. Stanowisko w sprawie znaczenia ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych;

3. Stanowisko w sprawie roli PZD jako gwaranta praw działkowców i istnienia ROD;

4. Stanowisko w sprawie znaczenia zabezpieczenia sytuacji planistycznej ROD oraz związanych z tym zadań dla Związku i działkowców;

5. Stanowisko w sprawie współpracy z samorządami lokalnymi i wsparcia finansowego dla ROD ze środków publicznych;

6. Stanowisko w sprawie potrzeby reformy struktur PZD;

7. Stanowisko w sprawie działań ekologicznych i ochrony bioróżnorodności w ROD;

8. Stanowisko w sprawie cyfryzacji PZD;

9. Stanowisko w sprawie przeciwdziałania nielegalnemu użytkowaniu działek w ROD;

10. Stanowisko w sprawie przywracania ROD do normalnego funkcjonowania po powodzi w Polsce w 2024 roku, w tym pomocy ze strony PZD i władz publicznych;

11. Stanowisko w sprawie promowania osiągnięć PZD i kultywowania jego dorobku dla dobra przyszłych pokoleń i kultywowania ogrodnictwa działkowego w Polsce w tym dalszego zachowania jedności ruchu ogrodnictwa działkowego.

Po wypełnieniu obowiązków statutowych Zjazdu, głos zabrał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, dziękując za docenienie Jego dotychczasowej działalności i prowadzenie Związku, czego wyrazem był wybór na funkcję Prezesa PZD na kadencję 2024-28. Prezes podkreślił najważniejsze zadania stojące przed Związkiem w nowej kadencji, których realizacja rozpocznie się po Zjeździe. Prezes podziękował delegatom za aktywny udział oraz za podjęte dobre decyzje dotyczące przyszłości Związku, a pracownikom Biura Jednostki Krajowej PZD za wzorowe przygotowanie Zjazdu pod względem merytorycznym i organizacyjnym.

Po wystąpieniu Prezesa PZD, Zjazd zaszczyciła Pani Joanna Kopczyńska, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, która w swoim przemówieniu zapewniła  o wsparciu działkowców i ROD, ale przede wszystkim potwierdziła, iż działkowcy nie będą karani za brak pozwoleń wodnoprawnych pobierając wodę z abisynek.

Na koniec Zjazdu delegacje Okręgu w Bydgoszczy, w Szczecinie, Warmińsko-Mazurskiego, Łódzkiego złożyli Prezesowi PZD podziękowania  i gratulacje w związku z wyborem na funkcję Prezesa PZD.

Dokumenty z XV Krajowego Zjazdu Delegatów PZD zostaną opublikowane w najbliższym numerze Biuletynu Informacyjnego.

 

 Biuro

 Jednostki Krajowej PZD

06 gru 2024

NARADY SZKOLENIOWE DLA ORGANÓW ROD

W listopadzie Okręg Łódzki zorganizował i przeprowadził cykl szkoleń dla przedstawicieli Zarządów i Komisji Rewizyjnych ROD.

Odbyły się cztery wyjazdowe narady szkoleniowe w:

Kutnie -  w dniu 4 listopada

Sieradzu – w dniu 5 listopada,

Piotrkowie Trybunalskim – w dniu 8 listopada,

Skierniewicach – w dniu 15 listopada.

W siedzibie Okręgu dla ogrodów z Łodzi i najbliższych okolic zorganizowano 7 szkoleń w dniach 18, 20, 22 oraz 27 listopada.

 

Tematy poruszane podczas narad:

- Podstawy prawne funkcjonowania ROD i PZD. Prawo powszechnie obowiązujące mające zastosowanie do ROD.

- Zadania Zarządu wynikające ze Statutu PZD i Regulaminu ROD

- Uprawnienia Zarządu ROD do korzystania z osobowości prawnej PZD. Działania
i decyzje w ramach zwykłego zarządu i przekraczające zakres zwykłego zarządu.

- Organizacja pracy Zarządu ROD, podział obowiązków pomiędzy członków Zarządu, zwoływanie, prowadzenie i dokumentowanie posiedzeń Zarządu ROD. Współpraca z Komisją Rewizyjną ROD, uprawnienia kontrolne Komisji.

- Gospodarka finansowa w ROD. Zakładowy Plan Kont, preliminarz, sprawozdanie finansowe, uprawnienia i obowiązki prezesa i skarbnika. Formy zatrudnienia – środki na wynagrodzenia i świadczenia. Gospodarowanie funduszami celowymi – Funduszem Rozwoju i Funduszem Oświatowym.

Niektóre tematy omawiane były przy pomocy prezentacji multimedialnych.

 

Szkolenia prowadzone były przez:

Prezes Okręgu Izabelę Ożegalską,

wiceprezesa OZŁ Wiesława Ryszelewskiego,

główną księgową OŁ Elżbietę Janiszewską – Jarząb oraz

inspektora ds. inwestycji Rafała Majera.

 

Podczas szkoleń członkowie organów ROD mieli możliwość nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń pomiędzy ogrodami, a także uzyskać odpowiedzi na zadawane pytania. Również odebrać broszury i wydawnictwa przeznaczone dla każdego Ogrodu.

W naradach wzięli udział przedstawiciele 174 ogrodów, łącznie 379 osób, w tym 269 przedstawicieli Zarządów oraz 110 członków Komisji Rewizyjnych.