Z roku na rok, jesteśmy coraz to bardziej świadomi tego co jemy, a co za tym idzie, coraz rzadziej sięgamy po chemiczne środki ochrony roślin. W jaki sposób chronić rośliny przed szkodnikami i chorobami? Jedną z ekologicznych metod ochrony jest uprawa współrzędna.

Ekologiczne sposoby na szkodniki- uprawa współrzędna

Uprawa współrzędna roślin polega na sadzeniu roślin obok siebie w taki sposób, aby podczas rozwoju wspierały się nawzajem. Metoda ta umożliwia ograniczenie liczebności szkodnika oraz występowanie niektórych chorób roślin. Rośliny oddziałują na siebie poprzez wydzielanie przez system korzeniowy i części nadziemne naturalnych substancji w postaci płynnej i lotnej.

  • Czosnek- silny zapach związków siarki odstrasza wiele szkodników i hamuje rozwój chorób, zwłaszcza grzybowych.
  • Uprawa marchwi i cebuli w sąsiedztwie oddziałuje na siebie nawzajem. Zapach marchwi odstrasza śmietkę cebulankę i wciornastki, natomiast zapach cebuli odstrasza połyśnicę marchwiankę i mszycę.
  • Aksamitki i nagietki wykorzystywane są jako rośliny pułapkowe.

Substancje te nawet w małych ilościach mogą ograniczać występowanie szkodników i chorób. Rośliny uprawiane obok siebie powinny się różnić botanicznie (nie należeć do tej samej rodziny), a także rodzajem systemu korzeniowego, tak aby nie konkurowały ze sobą o zawarte w glebie składniki pokarmowe i wodę. Nie powinny również wzajemnie ograniczać dostępu do światła, ani oddziaływać negatywnie na siebie. Jeden gatunek powinien być zbierany wcześniej, dając miejsce do rozrastania się gatunkowi współrzędnemu.

Inne zalety upraw współrzędnych:

– ochrona gleby przed nadmiernym nasłonecznieniem,

– ograniczenie rozwoju chwastów,

– lepsze wykorzystanie powierzchni,

– zwiększenie plonu i polepszenie jakości.

Korzystne sąsiedztwo roślin:

– ziemniaki z grochem i bobem,

– sałata z fasolą, ogórkiem, rzodkiewką, burakiem ćwikłowym,

– warzywa kapustowate  (np. rzodkiew zwyczajna, kalafior, brokuł, kalarepa, kapusta: włoska, głowiasta, rzymska, pekińska) z burakami ćwikłowymi,

– warzywa bobowate (np. koniczyna, lucerna, groch, fasola, soja, soczewica)  z kapustowatymi,

– pomidor z pietruszką, selerem, cebulowymi oraz kapustowatymi,

– marchew z cebulą i porem.

Agnieszka Lazar

Instruktor ds. ogrodnictwa