Często w miejscach zacienionych występuje problem z założeniem idealnego trawnika, który ozdobiłby nasz ogród. Brak dostępu do światła powoduje słaby rozwój roślin lub zupełne jego wstrzymanie. W takim przypadku możemy zastosować odpowiednie gatunki roślin okrywowych, które świetnie radzą sobie w miejscach zacienionych i stworzą nam zielony, gęsty dywan.
Zaletami takich roślin są:
- żywe zielone liście, w wielu gatunkach również ozdobne kwiaty;
- dzięki tworzonej okrywie ograniczają wzrost chwastów;
- zasłaniają nieatrakcyjne miejsca z odsłoniętą glebą;
- rośliny okrywowe nie ukorzeniają się głęboko, dzięki czemu nie zabierają one wody i składników mineralnych innym rośliną;
- tworząc okrywę na powierzchni ziemi kumulują wartościową materię organiczną.
Runianka japońska (Pachysandra terminalis) – roślina okrywowa dorastająca do 20-30 cm wysokości, rozrastająca się za pomocą podziemnych rozłogów. Runianka nie jest rośliną wymagającą jednak musimy pamiętać, że lubi się rozrastać i po pewnym czasie trzeba ją przyciąć.
Roślina ta jest często wybierana ze względu na atrakcyjne błyszczące liście. W maju obsypuje się licznymi białymi kwiatami, których delikatny zapach przyciąga motyle oraz pszczoły.
Barwinek pospolity (Vinca minor) – jest jedną z najchętniej wybieranych roślin okrywowych, zimozielone liście tworzą całoroczną ozdobę w naszym ogrodzie. Wysokość barwinka dochodzi do 20-30 cm.
Pora kwitnienia barwinka przypada w okresie kwiecień-czerwiec, wtedy roślina obsypuje się drobnymi filetowymi kwiatami.
Bluszcz pospolity (Hedera helix) – zimozielone, wieloletnie pnącza, tworzące dywan o różnych kolorach – w zależności od odmiany. Może dorastać do 20 m. Bluszcz zapewni nam gęstą okrywę, jednak musimy pamiętać aby kontrolować jego wzrost.
Atutem rośliny jest duża różnorodność odmian:
'Goldheart' – Odmiana pnąca oraz płożąca. Liście z jasnymi przebarwieniami (złotymi) mogą uatrakcyjnić ciemna obszary. Odporny na mróz.
'Glacier' – odmiana o liściach szaro-zielonych, posiada jasne przebarwienia na brzegach blaszki liściowej.
‘Profesor Seneta’ – jest to odmiana polska bluszczu o pięcioklapowych mięsistych liściach w rozmiarze nawet do 12 cm. Posiada intensywne zielone liście z jasnokremowymi przebarwieniami, które tworzą kontrastowe wzory. Przy tej odmianie musimy pamiętać, że źle toleruje zupełnie zacienione miejsca.
Justyna Jabłońska
Instruktor ds. ogrodniczych
Okręg Łódzki PZD