Plan pracy na kwiecień
Kwiecień to miesiąc pierwszych nasadzeń na działce, rozpoczyna się siew nasion ziół, roślin ozdobnych, a także warzyw. Temperatura w kwietniu pozwala już na wysiew nasion bezpośrednio do gruntu, jest to łatwiejszy sposób siewu, zwłaszcza dla początkujących działkowców, a także osób, które nie mają możliwości codziennie doglądać siwek.
Warzywa
W pierwszej połowie kwietnia możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu- groch, bób, cebulę, pasternak oraz pietruszkę korzeniową. To też właściwy czas na warzywa, które rozmnażamy przez podział, czyli rabarbar i chrzan. W drugiej połowie kwietnia nadchodzi czas na: buraki ćwikłowe, por oraz skorzonerę. Natomiast przez cały miesiąc możemy wysiewać wczesne i średnio wczesne odmiany rzodkiewki, marchwi, szpinaku oraz pietruszki naciowej.
Rośliny ozdobne z kwiatów
Na działce nie może zabraknąć roślin ozdobnych z kwiatów. Jakie gatunki siejemy w kwietniu? Poniżej lista popularnych roślin jednorocznych oraz termin ich kwitnienia:
- aksamitka niska – VI-X
- chaber bławatek – VI-IX
- cynia wytworna – VI-X
- nagietek lekarski – VIII-X
- smagliczka nadmorska – V-X
- szarłat zwisły – VII-X
- złocień trójbarwny – VI-IX
W kwietniu na miejsce stałe wysadzamy kwitnące niezapominajki i bratki dostępne w sklepach ogrodniczych, a także trawy ozdobne.
Zioła
Zioła najczęściej kojarzą się nam z poprawianiem smaku potraw, jednak mają szersze zastosowanie niż jedynie w kuchni. Mają właściwości prozdrowotne i lecznicze, a także stosowane w uprawie współrzędnej korzystnie wpływają na wzrost sąsiadujących roślin.
Proponowane gatunki do uprawy współrzędnej:
- Mięta ogrodowa- fasola, groch, kapusta, kalarepa
- Koper ogrodowy- ogórki
- Cząber ogrodowy- cebula, czosnek
- Szałwia lekarska- kapusta, marchew
Uprawa współrzędna to również świetna opcja jeśli wcześniej nie przygotowaliśmy miejsca pod zioła, wówczas w pełni wykorzystujemy potencjał gleby i oszczędzamy miejsce, a wzajemne pozytywne oddziaływanie na siebie gatunków to dodatkowy atut, który warto wziąć pod uwagę.
Pozostałe gatunki ziół, które można siać w kwietniu to rumianek, kminek, majeranek, kolendra oraz lubczyk. Jakie właściwości mają niektóre z nich oraz które części rośliny wykorzystać?
- Ziele cząbru ogrodowego- zbieramy część nadziemną w okresie kwitnienia, następnie suszymy. Cząber posiada właściwości pobudzające kwitnienie.
- Owoc kolendry- zbieramy dojrzałe owoce, które suszymy w cieniu, posiada właściwości wiatropędne, zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, wykorzystywany również jako przyprawa.
- Ziele majeranku- zbieramy szczytowe części ulistnionych pędów w momencie, gdy pojawiają się pąki kwiatowe. Stosowane jako przyprawa, posiada również właściwości anty- bakteryjne, -wirusowe, -grzybowe, pomaga na stany skurczowe żołądka i jelit, a także działa rozgrzewająco.
- Kwiat rumianku- kwiatostan zbieramy po zakwitnięciu i suszymy w cieniu. Posiada właściwości rozkurczowe.
- Owoc kminku- stosowany w lecznictwie i kuchni. Wykorzystujemy całe owoce, zebrane w czasie dojrzewania, które następnie suszymy w cieniu. Poprawia perystaltykę jelit, zapobiega wzdęciom, a u kobiet karmiących pobudza laktację.
Agnieszka Lazar
Instruktor ds. ogrodnictwa
Okręgu Łódzkiego PZD