Działkowcu!
Już Jan Brzechwa w wierszu pt. DZIK udzielał w sposób humorystyczny porady jak się zachować w konfrontacji z dzikiem. Docierają do nas sygnały, że w Rodzinnych Ogrodach Działkowych coraz częściej są to nieproszeni goście. Odpowiednie zachowanie oraz zastosowanie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa pozwolą chronić ludzi, oraz zapobiec niepożądanym wizytom dzików.
Dzik Sus csrofa – zwierzę z rodziny świniowatych, wszystkożerne o krępej budowie ciała, mocnych kłach i grubej skórze. Płochliwe, choć w sytuacji zagrożenia agresywne, a w środowisku miejskim szybko przyzwyczajają się do obecności człowieka. Zbliżają się do ludzkich siedzib po łatwe i wielorakie pożywienie. Do ich przysmaków należą: żołędzie, korzenie i bulwy, owoce leśne (jagoda, jeżyna i malina), młode pędy drzew i krzewów, młoda koniczyna i pokrzywa, pędraki.
Zasady zachowania w przypadku spotkania się człowieka z dzikiem
1. Pozostań spokojny nie panikuj, nie krzycz i nie wykonuj gwałtownych ruchów.
2. W przypadku zagrożenia, jeśli zwierzę staje się agresywne, oddal się powoli staraj się wycofać w spokojny sposób, nie odwracając się plecami do zwierzęcia.
3. Jeśli spacerujesz z psem trzymaj go na smyczy, pies nie ma szans w starciu z dzikiem.
Zasady utrzymania Terenu Ogrodu i działek
1. Zamykaj bramy i wejścia do ROD- zapewnij, aby wszystkie dostępne wejścia do indywidualnych działek były zamknięte i zabezpieczone.
2. Usuwaj resztki jedzenia - nie zostawiaj odpadków, resztek jedzenia ani karmy między innymi dla ptaków i kotów, które mogą wabić dziki.
3. Zabezpieczaj kompostowniki - korzystaj z zamykanych pojemników na odpadki organiczne.
4. Utrzymuj teren w czystości – regularnie sprzątaj teren działki, eliminując wszelkie źródła pokarmu, zwracając szczególną uwagę na odpady bio.
5. Zgłaszaj obecność dzików – jeśli zauważysz dzikie zwierzęta na terenie, poinformuj odpowiednie służby i Zarząd Ogrodu.
Czego boją się dziki
Dziki mają bardzo czuły węch, nie znoszą zapachu ludzkich włosów, sierści psa i ropy naftowej. Rośliny o ostrym intensywnym zapachu które mogą odstraszać dziki to: mięta, czosnek, cebula, lawenda, rabarbar, oset, chryzantema ze względu na smak i zapach, szałwia. Badania dowodzą, iż wyciąg z czosnku i chili zastosowany do zraszania ścieżek i wokół ogrodzenia, może skutecznie zniechęci dziki do odwiedzin. Hałas jest jednym z najskuteczniejszych odstraszaczy, nagłe ostre dźwięki (stuk butelek lub puszek lub profesjonalne odstraszacze emitujące dzięki nieprzyjemne dla zwierząt). Światło migające o różnym natężeniu. Dzik to zwierz preferujący nocne wędrówki napotykając światło czuje się zagrożone. Instalacja czujników ruchu z oświetleniem może być jednym z skuteczniejszych odstraszaczy.
Nie ma jednego skutecznego sposobu na pozbycie się nieproszonych gości, tylko stosowanie różnych metod jednocześnie pozwoli na uniknięcie odwiedzin dzików i ewentualnych strat związanych z ich obecnością.
W przypadku bezpośredniego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu życia i zdrowia z udziałem dzików należ dokonać zgłoszenia na Policję 997, działalność dzików w Ogrodzie należy zgłosić pisemnie do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łodzi ul. Wycieczkowa 103. Tel (42) 617-26-86.
Zadbajmy o spokojne i bezpieczne korzystanie z działek.