27 maja 2022r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła konkurs na nabór wniosków o przyznanie grantów w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”. PZD jako partner społeczny konsultował z Agencją założenia do programu od przełomu 2021/22r. Jednak ostateczny kształt dokumentów poznał dopiero w chwili ich publikacji przez ARiMR.
Pozyskanie środków i przeprowadzenie inwestycji finansowanych z dotacji jest dosyć skomplikowanym procesem. Stąd też władze krajowe PZD przygotowały wewnętrzne uregulowania dedykowane tym zagadnieniom. Dokumenty w tej sprawie zostały przyjęte przez Krajową Radę i Krajowy Zarząd PZD w niespełna tydzień po ogłoszeniu konkursu przez ARiMR. Określają one zadania i sposób działania organów PZD, poczynając od władz krajowych, przez okręgi i kończąc na zarządach ROD.
Jeżeli chodzi o kwestie funkcjonalne, to z punktu widzenia ROD, najistotniejszą wydaje się być uchwała KZ PZD nr 243/22, w której określono zasady udziału PZD (ROD) w konkursie. Opisuje ona najważniejsze elementy tego procesu m.in: składanie wniosku, zawarcie umów o granty, kwestie wyłonienia wykonawców oraz wydatkowania i rozliczania środków. Wskazano też zadania poszczególnych jednostek PZD tj. krajowej, okręgowych i ROD. Szczególne wymogi projektu uczyniły także koniecznym wdrożenie systemu pełnomocników, którzy będą reprezentować PZD w relacjach z ARiMR (uchwała KZ PZD nr 246/2022) i opracowanie wzorów stosownych pełnomocnictw (uchwała nr 247/22). Na potrzeby udziału w projekcie zmodyfikowano również tryb wyłaniania wykonawców i dostawców usług, wykonujących zlecenia na rzecz ROD (uchwała KR PZD nr 2/XIV/2022).
Dokumenty przyjęte przez PZD są skorelowane z dokumentami ARiMR. Należy zatem zaznaczyć, że ARiMR zastrzegła sobie możliwość ich modyfikacji. W przypadku zaistnienia takich zmian, władze krajowe PZD dokonają ich przeglądu i ewentualnej korekty w dokumentach wewnątrzorganizacyjnych.
BP