Temat zmiany klimatu i związanych z tym wysokich temperatur czy braku opadów atmosferycznych jest wszystkim, a zwłaszcza działkowcom, doskonale znany i bliski. W obecnych czasach bardzo ważna jest świadomość, że należy racjonalnie gospodarować zasobami wodnymi, starać się w jak największym stopniu powtórnie wykorzystywać wszelkie dostępne dobra. Tak właśnie powinien myśleć i postępować każdy działkowiec. Praktycznie na każdej działce spotyka się zbiorniki na deszczówkę i różnorakie sposoby nawadniania.
W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Harnama w Łodzi użytkownicy działki rodzinnej wykorzystali starego węża ogrodowego do nawadniania roślin oddalonych od zbiornika. Dzięki tej metodzie po pierwsze woda nie przelewa się z beczki i nie tworzy się błoto i jednocześnie nawadnianie prowadzone jest bezpośrednio pod rośliny, co ułatwia pielęgnację. Jak widać na zdjęciach, woda przepływa przez siatkę, na której zbierają się liście z rynny. Kiedy woda osiąga poziom otworu na węża, rozprowadzana jest między rośliny przez dziurki utworzone w szlauchie.
Przed zakończeniem sezonu działkowego warto przejrzeć sprzęt ogrodowy i rozważyć opcję nawadniania, jednocześnie wykorzystując przedmiot, który miałby być wyrzucony. Działkowcy, promujmy akcję zero waste.
Do gromadzenia wody opadowej zachęcają Zarządy ROD, konkursy lokalne jak np. „Łap deszcz” organizowany przez skierniewickie przedsiębiorstwo WOD-KAN, a także Program Klimatyczny przygotowany przez Jednostkę Krajową PZD.
Przypominamy, że w biurze okręgu nadal dostępne są broszury „Woda oszczędnie i racjonalnie”.
Agnieszka Lazar
instruktor ds. ogrodniczych