WIOSNA- PLAN PRACY NA DZIAŁCE RODZINNEJ

Za oknem nadal biało, a śniegu ciągle przybywa, jednak to idealny moment, aby zaplanować jakie prace wykonać wczesną wiosną i przygotować się na sezon działkowy.

Czekając na ocieplenie i temperaturę powyżej 0ºC można już przejrzeć bulwy kwiatów takich jak dalie, begonie bulwiaste, mieczyki czy tygrysówki. Przeglądając bulwy należy zwrócić szczególną uwagę czy nie posiadają czarnych, brunatnych, bądź gnijących plam. Takie okazy należy od razu wyrzucić, ponieważ zostały zainfekowane przez wirusy lub grzyby. Do sadzenia wyżej wspomnianych roślin ozdobnych najlepiej wstrzymać się do połowy maja, aż minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Więcej na temat sadzenia dalii można znaleźć w poradach ogrodniczych. Zachęcam do zapoznania się z artykułem.

Pod koniec marca można rozpocząć zdejmowanie okryw zimowych, którymi rośliny były zabezpieczone. Wszelkie cieniówki, juty, agrowłókniny wysuszyć i przechowywać do następnego roku, natomiast jeśli rośliny zabezpieczone były liśćmi, gałęziami roślin iglastych lub tekturą- surowce te umieścić w kompostowniku. Kopczyki z kory równomiernie rozłożyć na rabacie. Surowiec stworzy warstwę ściółki, dzięki której zmniejszy się problem zachwaszczenia, a dodatkowo ograniczy parowanie wody z gleby. Osłony najlepiej zdejmować stopniowo i w pochmurne dni, aby rośliny przyzwyczajały się do panujących warunków i nie doznały szoku.

Nie można zapomnieć o trawniku. Każdego cieszy widok pięknej zielonej darni, ale jak osiągnąć ten efekt? Gdy temperatura się ustabilizuje, śnieg stopnieje, a termometr wskaże powyżej 0ºC należy przystąpić do prac pielęgnacyjnych trawnika. Koniecznie należy pozbyć się zalegającego śniegu, który spowodować może pojawianie się pleśni, wygrabić wszelkie resztki roślinne zalegające na ziemi, a następnie przystąpić do napowietrzania gleby i zasilania. Temat ten został szerzej opisany w poradach ogrodniczych.

Wiosna to idealny moment na formowanie wcześniej zasadzonych żywopłotów oraz cięcie krzewów kwitnących latem na pędach tegorocznych. Tnąc drzewa liściaste wykonujemy cięcie fitosanitarne, a wiec w pierwszej kolejności usuwamy pędy chore, połamane, rosnące do środka korony, krzyżujące się oraz nadmiernie zagęszczone. Na wiosnę warto prześwietlić między innymi: derenie, pigwowce, jaśminowce, żylistki, kaliny, irgi oraz porzeczki ozdobne. Drzewa i krzewy zasilamy kompostem lub nawozem, a pod roślinami iglastymi, można rozrzucić korę, co ograniczy rozwój chwastów.

Usuwamy przekwitłe kwiatostany, a byliny czyścimy z zaschniętych liści, uważając przy tym, by nie uszkodzić pojawiających się młodych pędów i pączków. Gdy pogoda jest sprzyjająca i gleba już rozmarzła, można przygotować miejsce pod nowe rośliny: pozbywamy się chwastów, nawozimy i przekopujemy grządki, a następnie wyrównujemy podłoże.

Jeśli pogoda w marcu na to nie pozwoliła, w kolejnym miesiącu należy zająć się działką i przygotować ją na nadchodzący sezon.

Agnieszka Lazar

Instruktor ds. ogrodniczych

Okręg Łódzki PZD