Często w miejscach zacienionych występuje problem z założeniem idealnego trawnika, który ozdobiłby nasz ogród. Brak dostępu do światła powoduje słaby rozwój roślin lub zupełne jego wstrzymanie. W  takim przypadku  możemy zastosować odpowiednie gatunki roślin okrywowych,  które świetnie radzą sobie w miejscach zacienionych i stworzą nam zielony, gęsty dywan.

Zaletami takich roślin są:

  • żywe zielone liście, w wielu gatunkach również ozdobne kwiaty;
  • dzięki tworzonej okrywie ograniczają wzrost chwastów;
  • zasłaniają nieatrakcyjne miejsca z odsłoniętą glebą;
  • rośliny okrywowe nie ukorzeniają się głęboko, dzięki czemu nie zabierają one wody i składników mineralnych innym rośliną;
  • tworząc okrywę na powierzchni ziemi kumulują wartościową materię organiczną.

Runianka japońska (Pachysandra terminalis) – roślina okrywowa dorastająca do 20-30 cm wysokości, rozrastająca się za pomocą podziemnych rozłogów. Runianka nie jest rośliną wymagającą jednak musimy pamiętać, że lubi się rozrastać i po pewnym czasie trzeba ją przyciąć.

Roślina ta jest często wybierana ze względu na atrakcyjne błyszczące liście.  W maju obsypuje się licznymi białymi kwiatami, których delikatny zapach przyciąga motyle oraz pszczoły.

Barwinek pospolity (Vinca minor) – jest jedną z najchętniej wybieranych roślin okrywowych, zimozielone liście tworzą całoroczną ozdobę w naszym ogrodzie.  Wysokość barwinka dochodzi do 20-30 cm.

Pora kwitnienia barwinka przypada w okresie kwiecień-czerwiec, wtedy roślina obsypuje się drobnymi filetowymi kwiatami.

Bluszcz pospolity (Hedera helix) – zimozielone, wieloletnie pnącza, tworzące dywan o różnych kolorach – w zależności od odmiany. Może dorastać do 20 m. Bluszcz zapewni nam gęstą okrywę, jednak musimy pamiętać aby kontrolować jego wzrost.

Atutem rośliny jest duża różnorodność odmian:

'Goldheart' – Odmiana pnąca oraz płożąca. Liście z jasnymi przebarwieniami (złotymi)  mogą uatrakcyjnić ciemna obszary. Odporny na mróz.

'Glacier' – odmiana o liściach szaro-zielonych, posiada jasne przebarwienia na brzegach blaszki liściowej.

‘Profesor Seneta’ – jest to odmiana polska bluszczu o pięcioklapowych mięsistych liściach w rozmiarze nawet do 12 cm. Posiada intensywne zielone liście z jasnokremowymi przebarwieniami, które tworzą kontrastowe wzory. Przy tej odmianie musimy pamiętać, że źle toleruje zupełnie zacienione miejsca.

Justyna Jabłońska

Instruktor ds. ogrodniczych

Okręg Łódzki PZD