Plan pracy na kwiecień

Kwiecień to miesiąc pierwszych nasadzeń na działce, rozpoczyna się siew nasion ziół, roślin ozdobnych, a także warzyw. Temperatura w kwietniu pozwala już na wysiew nasion bezpośrednio do gruntu, jest to łatwiejszy sposób siewu, zwłaszcza dla początkujących działkowców, a także osób, które nie mają możliwości codziennie doglądać siwek.

Warzywa

W pierwszej połowie kwietnia możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu- groch, bób, cebulę, pasternak oraz pietruszkę korzeniową. To też właściwy czas na warzywa, które rozmnażamy przez podział, czyli rabarbar i chrzan. W drugiej połowie kwietnia nadchodzi czas na: buraki ćwikłowe, por oraz skorzonerę. Natomiast przez cały miesiąc możemy wysiewać wczesne i średnio wczesne odmiany rzodkiewki, marchwi, szpinaku oraz pietruszki naciowej.

Rośliny ozdobne z kwiatów

Na działce nie może zabraknąć roślin ozdobnych z kwiatów. Jakie gatunki siejemy w kwietniu? Poniżej lista popularnych roślin jednorocznych oraz termin ich kwitnienia:

 • aksamitka niska – VI-X
 • chaber bławatek – VI-IX
 • cynia wytworna – VI-X
 • nagietek lekarski – VIII-X
 • smagliczka nadmorska – V-X
 • szarłat zwisły – VII-X
 • złocień trójbarwny – VI-IX

W kwietniu na miejsce stałe wysadzamy kwitnące niezapominajki i bratki dostępne w sklepach ogrodniczych, a także trawy ozdobne.

Zioła

            Zioła najczęściej kojarzą się nam z poprawianiem smaku potraw, jednak mają szersze zastosowanie niż jedynie w kuchni. Mają właściwości prozdrowotne i lecznicze, a także stosowane w uprawie współrzędnej korzystnie wpływają na wzrost sąsiadujących roślin.

Proponowane gatunki do uprawy współrzędnej:

 • Mięta ogrodowa- fasola, groch, kapusta, kalarepa
 • Koper ogrodowy- ogórki
 • Cząber ogrodowy- cebula, czosnek
 • Szałwia lekarska- kapusta, marchew

 

Uprawa współrzędna to również świetna opcja jeśli wcześniej nie przygotowaliśmy miejsca pod zioła, wówczas w pełni wykorzystujemy potencjał gleby i oszczędzamy miejsce, a wzajemne pozytywne oddziaływanie na siebie gatunków to dodatkowy atut, który warto wziąć pod uwagę.

Pozostałe gatunki ziół, które można siać w kwietniu to rumianek, kminek, majeranek, kolendra oraz lubczyk. Jakie właściwości mają niektóre z nich oraz które części rośliny wykorzystać?

 1. Ziele cząbru ogrodowego- zbieramy część nadziemną w okresie kwitnienia, następnie suszymy. Cząber posiada właściwości pobudzające kwitnienie.
 2. Owoc kolendry- zbieramy dojrzałe owoce, które suszymy w cieniu, posiada właściwości wiatropędne, zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, wykorzystywany również jako przyprawa.
 3. Ziele majeranku- zbieramy szczytowe części ulistnionych pędów w momencie, gdy pojawiają się pąki kwiatowe. Stosowane jako przyprawa, posiada również właściwości anty- bakteryjne, -wirusowe, -grzybowe, pomaga na stany skurczowe żołądka i jelit, a także działa rozgrzewająco.
 4. Kwiat rumianku- kwiatostan zbieramy po zakwitnięciu i suszymy w cieniu. Posiada właściwości rozkurczowe.
 5. Owoc kminku- stosowany w lecznictwie i kuchni. Wykorzystujemy całe owoce, zebrane w czasie dojrzewania, które następnie suszymy w cieniu. Poprawia perystaltykę jelit, zapobiega wzdęciom, a u kobiet karmiących pobudza laktację.

Agnieszka Lazar

Instruktor ds. ogrodnictwa

Okręgu Łódzkiego PZD