Okręgowe Dni Działkowca odbyły się 8 października 2021 roku w Centrum Konferencyjno-Bankietowym "Rubin" w Łodzi. W uroczystości uczestniczyło 112 osób.

 

 

 

 

Sala w której odbywały się dożynki była odświętnie udekorowana. Zdobiły ją świeże kwiaty w jesiennych barwach, kosz z warzyw i owoców, przygotowane specjalnie na tę okazję roll-upy z okazji Okręgowych Dni Działkowca oraz Jubileuszu Polskiego Związku Działkowców.

 

 

Okręgowe Dni Działkowca rozpoczęła Prezes Izabela Ożegalska, został odśpiewany hymn związkowy „Zielona Rzeczpospolita”. Pani Prezes w swoim wystąpieniu nawiązała do jubileuszu 40-lecia Polskiego Związku Działkowców, przypomniała o ważnych wydarzeniach minionych lat, które ukształtowały Związek, o licznych problemach, które wspólnie należało pokonać. Swoimi wspomnieniami podzielili się również wieloletni działacze Okręgu Łódzkiego PZD- m. in. Pani Anna Witych z ROD „Forsycja” w Łodzi, Pan Tadeusz Wróbel z ROD „Relaks” w Rawie Mazowieckiej Prezes dawnego Okręgu w Skierniewicach oraz Pani Maria Stypułkowska z ROD „Stokrotka” w Bełchatowie.

 

 

Pani Anna Witych w swojej wypowiedzi powróciła do trudności, jakie należało pokonać, aby ogrody mogły działać. Przypomniała zmagania działkowców związane ze zbieraniem podpisów pod ustawą o ROD.

 

 

 

Pan Tadeusz Wróbel nawiązywał do tradycji ogrodnictwa, przekazał jak budowane były ogrody i jak pracowali wszyscy działkowcy w ramach czynów społecznych. Pięknie podsumował posiadanie działki, mówił, że aby uprawiać działkę należy kochać ziemię i ogrodnictwo, jak również ludzi.

 

 

 


Foto 3

 

Pani Maria Stypułkowska były prezes zarządu ROD „Stokrotka” w Bełchatowie w pierwszej kolejności nawiązała do liczby Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Bełchatowie oraz dobrej współpracy z Włodarzami miasta. Ponadto, wspomnieniami wróciła do organizacji Krajowych Dni Działkowca w Bełchatowie, które miały miejsce w 2006 roku. Przywołanie tych chwil było bardzo miłym akcentem dla większości działaczy Okręgu.

W dalszej części uroczystości 15 równolatkom PZD zostały wręczone puchary z okazji 40- lecia istnienia Rodzinnego Ogrodu Działkowego oraz certyfikaty. Uhonorowane ROD to: „Adamówek” w Ozorkowie, „Błaszkowianka” w Błaszkach, „Boruta” w Zgierzu, „Diana” w Sokolnikach Lesie, „Oaza” w Piotrkowie Trybunalskim, „Oaza” w Romanowie, „Paprotnia” w Zduńskiej Woli, „Pod Borem” w  Konstantynowie Łódzkim, „Pod Herbem” w Piotrkowie Trybunalskim, „Pod Różą” w Łodzi, „Romantyk” w Romanowie, „Siedmiodomki” w Tomaszowie Mazowieckim, „Stokrotka” w Kutnie, „Wełna” w Romanowie oraz „Zarzew” w Łodzi.

 

 

Następnie działacze Okręgu Łódzkiego PZD zostali uhonorowani dyplomami uznania za wkład w tworzenie Polskiego Związku Działkowców, za wieloletnie zaangażowania i pracę dla dobra działkowców, ogrodów i Związku. Łącznie wręczono 68 dyplomów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas uroczystości działkowcy otrzymali nagrody i dyplomy za udział w konkursach- okręgowym pn. „Rzeźby roślinne na działce w ROD” oraz krajowych „Najpiękniejsza działka w ROD 2021” oraz „ROD 40-lecia PZD”.

 

 

 

Przez członka Okręgowego Zarządu Łódzkiego PZD został zainicjowany pomysł uhonorowania Prezesa Związku Pana Eugeniusza Kondrackiego wierszem i batutą wyrażającą uznanie i podziękowanie za prowadzenie Polskiego Związku Działkowców niezmiennie od 40 lat. Autor wiersza, Pan Antoni Gieczewski w obecności zebranych gości odczytał wiersz pn. „Koryfeusz” adresowany do Prezesa PZD.

 

 

 

Poniżej treść wiersza.

KORYFEUSZ

Nasz Związkowy Koryfeusz

Ma jubileusz!!!

Od 40 lat Związkowi podaje takt, ton

A jak trzeba bije na trwogę w dzwon!

Od lat tempo Związkowi nadaje

Egzamin z prezesury celująco zdaje!

Prima Koryfeusz wśród Koryfeuszy

Pod jego przewodem nikt status quo Związku nie naruszy!

Płomienny Związku orator

Zasłużony dla PZD reformator!

W obronie Związku pierwszy na barykadzie

Wychodzi zwycięsko po każdej zwadzie!

Kiedy w 2013 roku groziła Związkowi likwidacja

Przykładem do sprzeciwu była jego determinacja!

Pamiętna pod Sejmem oracja

Przekonała po czyjej stronie racja!

Głównie za jego sprawą

Cieszymy się o Związku ustawą!

Mistrz Związkowej narracji

Strażnik tej organizacji demokracji!

Związkowy "chór" pod jego batutą

A każdy działkowicz jakby milionową nutą!

Życzę mu szczerze

Niech na kolejne lata dyrygenturę Związku bierze!

Niech dopisuje mu zdrowie

Niech dalej będzie sprawny w mowie!

Łódź, kwiecień 2021 r.

Antoni Gieczewski

Uroczystość zakończono wspólnym obiadem.

Na pamiątkę Okręgowych Dni Działkowca każdy uczestnik otrzymał drobne upominki- torbę materiałową z logo 40-lecia PZD, cebulki oraz czapki i długopis, natomiast przy stole na każdego czekały pakiety wydawnictw związkowych.

 

 

 

Agnieszka Lazar

instruktor ds. ogrodniczych

Okręg Łódzki PZD