OKRĘGOWE DNI DZIAŁKOWCA

Okręgowe Dni Działkowca odbyły się 30 września 2022 roku w centrum konferencyjno -bankietowym „Rubin” w Łodzi. W uroczystości uczestniczyło 96 osób.

Wystawione przez Rodzinne Ogrody Działkowe kosze dożynkowe oraz przygotowane roll-upy z okazji Okręgowych Dni Działkowca oraz Jubileuszu Polskiego Związku Działkowców podkreśliły charakter uroczystości.

 

 

 

 

 

 

 

 

Okręgowe Dni Działkowca rozpoczęło odśpiewanie hymnu działkowców pn. „Zielona Rzeczpospolita”. Prezes OŁ pani Izabela Ożegalska przywitała członków Okręgowej Rady Łódzkiej, Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD, wieloletnich działaczy PZD, prezesów zarządów ROD obchodzącym w roku bieżącym jubileusze i Dni Działkowca, przedstawicieli zarządów ROD, które do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa złożyły wnioski o grant a także laureatów konkursu okręgowego. Prezes w swoim wystąpieniu nawiązała do jubileuszu 40-lecia Polskiego Związku Działkowców, przypomniała o ważnych wydarzeniach minionych lat, które ukształtowały Związek i w których uczestniczyli działkowcy i działacze z ROD województwa łódzkiego Okręgu Łódzkiego. Następnie swoimi wspomnieniami podzieliło się szereg uczestników uroczystości.

Pani Anna Witych z ROD „Forsycja” w Łodzi przypomniała swoją historię 36 lat działania, tak w ogrodzie jak i w strukturach Okręgu.

Pani Maria Stypułkowska była prezes zarządu ROD „Stokrotka” w Bełchatowie wróciła do organizacji Krajowych Dni Działkowca w Bełchatowie, które miały miejsce w 2006 roku. Przypomniała walkę o ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych i zbieranie podpisów.

Pani Janina Rosnau była prezes ROD „Olimpijka” w Łodzi, obecnie sekretarz zarządu tego ogrodu wspominała zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ROD, pikiety i demonstracje w obronie Polskiego Związku Działkowców.

Ignacy Kurek prezes ROD im. M. Konopnickiej w Skierniewicach przedstawił swoją działalność pracy na rzecz ogrodu i Związku na przestrzeni 40 lat. Wspomniał, że jest założycielem Kolegium Prezesów dla ogrodów powiatu skierniewickiego. Przekazał, że jego ogród w tym roku obchodził 75-lecie powstania. Podczas uroczystości on sam jak i Grażyna Mielczarek zostali uhonorowani Medalem Bene Meritus. Zrelacjonował wydarzenia sesji Rady Miejskiej w Skierniewicach, podczas której Prezes OŁ wręczyła Prezydentowi Miasta Skierniewice medal z okazji 40-lecia PZD.

 

W dalszej części uroczystości działacze ogrodowi zostali uhonorowani medalem Bene Meritus z okazji 40-lecia Polskiego Związku Działkowców. Medal ten przyznany został w dowód uznania za wieloletnie zaangażowanie i pracę dla dobra działkowców, ogrodów i Związku. Łącznie wręczono 31 medali.

 

 

Następnie Prezes OŁ Izabela Ożegalska wręczyła złote odznaczenia związkowe „Zasłużony Działkowiec” dwóm wieloletnim i zasłużonym prezesom zarządu ROD, pani Danucie Mielczarek z ROD „Poziomka” w Bełchatowie oraz pani Sabinie Matuszewskiej z ROD „Siedmiodomki” w Tomaszowie Mazowiecki.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkurs okręgowy pn. „Ogród działkowy przyjazny dla środowiska”. Przewodnicząca komisji konkursowej Maria Mańkowska zapoznała zebranych z wynikami konkursu.

Pierwsze miejsce zajął Rodzinny Ogród Działkowy „Zimowit” w Łodzi, który otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł, puchar, dyplom oraz wydawnictwa związkowe.

 

Drugie miejsce zajął Rodzinny Ogród Działkowy „Ponar-Jotes” w Łodzi, otrzymując nagrodę w wysokości 2, 5 tys. zł, puchar, dyplom oraz wydawnictwa związkowe.

 

Trzecie miejsce zajął Rodzinny Ogród Działkowy „Pienista” w Łodzi, który otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 2 tys. zł, puchar, dyplom oraz wydawnictwa związkowe.

Dwa Rodzinne Ogrody Działkowe otrzymały wyróżnienie tj. „Źródełko” w Łodzi oraz „Tramwajarz II” w Łodzi. Zarządy te otrzymały po 1,5 tys. zł, dyplom oraz wydawnictwa związkowe.

Na zakończenie części oficjalnej Pan Antoni Gieczewski odczytał swojego autorstwa wiersz.

pn. „Starościna gospodarna ”.

Poniżej treść wiersza.

Nasza Starościna gospodarna

Naleje każdemu strawy z dożynkowego garna

Plon mądrze podzieli

Starczy każdemu na wiele niedzieli  

Plonów pełne komody

To do zadowolenia powody

Piwnice pełne słoików

Nie brak też z warzywami pojemników

Nasza Starościna

Ostatni symboliczny kłos ścina

Niech Starościna da znak do zabawy

Niech na bok idą inne sprawy

Niech zagra muzyka

Niech nam na parkiecie pomyka

Niech nie odmawia tańca

Za wyjątkiem nowoczesnego łamańca

Niech potoczy się po parkiecie krzesany

Niech innych porywa w tany

Niech ktoś kołowrót zainicjuje

Niech ktoś do rymu przytupuje

Niech wąż zakolami sunie po sali

Niech przyłączają się do niego nawet ospali

Niech porywająco gra muzyka

Niech nikt udziału w zabawie nie unika

Niech wartko toczy się zabawa

Bo to dożynki a nie odprawa

Niech się dzieją dożynki!

Po części oficjalnej uczestnikom dożynek okręgowych umilił  czas Pan Tomasz Wicher, prezentując mini koncert muzyki z kultowych filmów m.in. Libertango z filmu „Frantic”, tango z „Zapachu kobiet”, walc z filmu „Amelia” i serialu „Dom” oraz temat przewodni z filmów „Vabank”, „Misja” i „Piraci z Karaibów”.

Na pamiątkę Okręgowych Dni Działkowca 2022 każdy uczestnik otrzymał drobne upominki- torbę materiałową na pisem „RODOS moje życie” , cebulki różnych odmian tulipanów , kalendarze związkowe na 2023 rok oraz breloczek z logo PZD i wmontowaną latarką.

Anna Pintara

Okręg Łódzki PZD