W wydaniu kwietniowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji i praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

Lilie są subtelne, okazałe i niezawodne. Uprawiano je od starożytności w cesarskich ogrodach. Na żadnej działce nie powinno zabraknąć tych eleganckich kwiatów. Obecnie do uprawy amatorskiej dostępne są głównie odmiany hodowlane, które podzielono na 9 grup w zależności od ich pochodzenia, wyglądu i zastosowania. Dlatego zanim zabierzemy się za sadzenie tych wartościowych roślin, warto więcej się dowiedzieć na ich temat. Tym arystokratycznym kwiatom poświęcamy kwietniowy temat miesiąca. Jest się czym zainspirować.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Czas sadzenia – Wiosna to po jesieni najlepszy termin do sadzenia drzew i krzewów. Panuje wówczas umiarkowana temperatura, zwykle jest sporo opadów. Warunki są na tyle korzystne, aby rośliny zdążyły zregenerować system korzeniowy i podjąć wzrost. Podpowiadamy jakie sadzić rośliny i na co zwrócić uwagę, aby zdobiły naszą działkę.

  • Wielkanocne dekoracje w mieszkaniu – Po długiej zimie, krótkich dniach i długich wieczorach te właśnie święta są źródłem radości. Nadchodzi zmiana… Wraz z Wielkanocą przychodzi też wiosna! Ten powiew wiosennej świeżości warto wprowadzić też w mieszkaniu. Kolorowe i oryginalne aranżacje wielkanocne mieszkania, stołu, mebli, ścian sprawią, że będzie to czas dla nas bardzo przyjemny… Podpowiadamy jak przygotować atrakcyjne dekoracje i za jakich materiałów najlepiej korzystać.

  • Pojedynki warzyw cz. 2 Rukola kontra roszponka – Warto jeść zdrowo i różnorodnie, uwzględniając w diecie owoce i warzywa. Wybór pozornie podobnych do siebie pod różnymi względami warzyw jest dość duży. Dobrze więc je porównać… Rukola czy roszponka? Te dwa gatunki należą do grupy bardzo zdrowych warzyw liściowych, sporo je łączy, jednak wiele różni. Który gatunek jest lepszy? Warto się dowiedzieć jak rozstrzygnie się ten pojedynek.

  • Uprawiamy pod osłonami cz. 4 Propozycje warzywników – Racjonalne zagospodarowanie różnych osłon na działce pozwoli na wydłużenie sezonu uprawy warzyw do późnej jesieni. Dysponując szklarnią, bądź tunelem możemy je „uruchomić” do produkcji nowalijek, gdy pogoda na przedwiośniu na tyle się ustali, że będą możliwe pierwsze siewy i nasadzenia gatunków najmniej wrażliwych pod względem wymagań termicznych. Podpowiadamy jak zagospodarować osłony, jakie gatunki uprawiać, aby uzyskać wysokie plony, a grządki nie pozostawały puste.

  • Ozdobne warzywa – piękne i smaczne – Mając do dyspozycji wiele interesujących, dekoracyjnych odmian warzyw, warto komponować je z kwiatami tworząc atrakcyjne rabaty. To łatwa i naturalna strategia utrzymania roślin w zdrowiu, zwiększenia zbiorów oraz doskonały sposób na wprowadzenie ciekawych tekstur i kolorów na działkę. Prezentujemy najlepsze dekoracyjne gatunki i odmiany warzyw.

  • Przewodnik po sadzonkach truskawki war Poza odmianą truskawki coraz częściej można wybierać także różne typy sadzonek. Nie wszystkie są łatwo dostępne dla działkowców. Sadzonki różnią się sposobem produkcji, jakością, wymaganiami i zdolnością plonotwórczą. Mogą być wykorzystane zarówno dla odmian tradycyjnych, jak i powtarzających owocowanie. Warto poznać, co oferuje rynek.

  • Ogród w stylu kreatora mody – Dobrze jest mieć stylową działkę. Ciekawą inspiracją jest styl architektoniczny stworzony przez słynnego francuskiego projektanta mody Yves Saint Laurent. Styl ten wyróżnia się  wyrazistymi kolorami, obecnością egzotycznych roślin i małej architektury. Warto się nim zainspirować i wprowadzić ciekawe elementy na działkowe rabaty.