Polski Związek Działkowców Okręg Łódzki w Łodzi
Warecka 3, 91-202 Łódź
+42 655 94 54
12 Maj 2021

Plan pracy na maj

Maj każdego roku zasypuje nas kwitnącymi roślinami, szczególnie charakterystyczne są kwitnące drzewa owocowe. Miesiąc ten, to czas sadzenia roślin ozdobnych ciepłolubnych, zabiegów pielęgnacyjnych w kwaterze sadowniczej i na rabacie, a także wysiewów i sadzenia warzyw.

Warzywa

W pierwszej połowie maja możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu- późne odmiany warzyw korzeniowych – marchwi, pietruszki, a także buraków liściowych i ćwikłowych, rzodkiewki oraz sałaty masłowej i kruchej. Sałaty najlepiej wysiewać w odstępie co 2 tygodnie, tak by zachować ciągłość zbiorów.

W drugiej połowie maja czas na warzywa dyniowate, które należą do warzyw ciepłolubnych. Wprost do gruntu wysiewamy dynie, ogórki, cukinie, kabaczki oraz późne odmiany kalafiora, jarmużu czy kalarepy.

Po połowie maja sadzimy wcześniej zahartowaną rozsadę selera (wszystkie rodzaje), pora, kalarepy i kalafiora, natomiast pod koniec miesiąca wysadzamy rozsadę ogórka, cukinii, dyni oraz papryki. Pod osłonami sadzimy: pomidory, paprykę, ogórki.

Rośliny ozdobne z kwiatów

W maju ponawiamy wysiew roślin jednorocznych, które mogliśmy siać w kwietniu. Taka praktyka pozwoli zachować ciągłość kwitnienia. Bezpośrednio do gruntu wysiewamy rośliny jednoroczne- groszek pachnący, lewkonie i nagietki oraz rośliny dwuletnie, które zakwitnął w następnym roku- dzwonek ogrodowy, naparstnica purpurowa, niezapominajki, stokrotki. Po 15 maja, po tzw. zimnych ogrodnikach, do gruntu siejemy nasturcje, portugalkę oraz dynię ozdobną. Wysadzamy rozsadę szałwii, żeniszka, natomiast z roślin cebulowych i bulwiastych wsadzamy dalie, mieczyki, krokosmie oraz pacioreczniki.

Po zakończeniu kwitnienia przez krzewy kwitnące wiosną, przystępujemy do cięcia pielęgnacyjnego. Po kwitnieniu tniemy: forsycję, migdałki, pigwowce, lilaki oraz tawuły. Termin cięcia jest niezwykle istotny, ponieważ jeśli wykonany zabieg przed kwitnieniem, usuniemy pąki kwiatowe, które zawiązały się w ubiegłym sezonie wegetacyjnym i kwitnienie będzie mniej spektakularne.

Walka z chwastami

            Rośliny w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców potrzebują wody i składników pokarmowych. Występowanie chwastów wpływa niekorzystnie na gatunki owocowe, gdyż konkurują one ze sobą o wodę i składniki zawarte w glebie, dlatego istotny jest fakt by na bieżąco usuwać chwasty. Tu pomocny będzie temat ściółkowania gleby. Metoda ta pozwala ograniczyć występowanie chwastów, zabezpiecza glebę przed nadmiernym nagrzewaniem, a także odparowywaniem wody z gleby.

Więcej o ściółkowaniu na http://lodz.pzd.pl/jak-ograniczyc-ilosc-odpadow-zielonych-na-dzialce-rodzinnej/

Agnieszka Lazar

Instruktor ds. ogrodnictwa

Okręgu Łódzkiego PZD

11 Maj 2021

PODWYŻSZONE GRZĄDKI

Podwyższone grządki to uprawa roślin, bardzo często warzyw w skrzyniach. Metoda niezwykle popularna wśród mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, jednak coraz częściej pojawia się w Polsce. Uprawa na podwyższonych grządkach sprawdzi się również w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, szczególnie na tych działkach, gdzie gleba jest kiepskiej jakości oraz tam gdzie występują tereny zalewowe.

Zalety podwyższonych grządek:

- łatwy dostęp do roślin i uprawa dla osób starszych, niepełnosprawnych bądź z bólami kręgosłupa,

- ziemia pozostaje dłużej spulchniona, ponieważ nie jest zadeptywana,

- mniejsze ryzyko wystąpienie ślimaków,

- możliwość uprawy roślin mimo słabej gleby,

- estetyczny wygląd,

- trudniejszy dostęp dla psów.

 

Wymiary:

Jeśli chodzi o wymiary grządki nie są one wprost określone bądź nakazane, jednak jest kilka aspektów dzięki którym korzystanie z niej będzie łatwiejsze i wygodniejsze. Pierwsze co należy wziąć pod uwagę to szerokość. Najlepiej sprawdzają się grządki o szerokości 70-100 cm, taka odległość pozwala na swobodny dostęp do upraw znajdujących się na środku grządki. (Uwaga! Jeśli grządkę ma uprawiać osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku inwalidzkim, powinniśmy indywidualnie dostosować jej szerokość, gdyż taka osoba nie będzie w stanie sięgnąć dalej niż na długość ręki. Zwróćmy na to szczególną uwagę.) Wysokość również powinniśmy dostosować indywidualnie, jednak optymalna będzie 50-60 cm. Natomiast, jeśli chodzi o długość, to ustalamy ją w zależności od potrzeby.

Lokalizacja:

Podwyższone grządki najlepiej lokalizować tak, by dłuższy bok znajdował się na osi wschód- zachód. Pozwoli to odpowiednio doświetlić uprawy.

Materiał:

Do samodzielnej budowy wykorzystać można deski z dębu lub robinii- cechują się one dużą wytrzymałością, aczkolwiek jest to droższy materiał. Jeśli szukamy tańszego zamiennika, dobrze sprawdzi się materiał z sosny lub świerka, jednak wytrzymałość takich desek szacowana jest na 2-3 sezony. Deski należy zaimpregnować naturalnym, nietoksycznym preparatem.

Podłoże:

W miejscu gdzie ma powstać podwyższona grządka należy ściągnąć warstwę 20-30 cm głębokości darni. Na dno i boki zastosować siatkę nylonową, która zabezpieczy uprawy przed nornicami i kretami. Następnie stawiamy stelaż grządki. Dno wykładamy drobnymi gałązkami, które przesypujemy ziemią- jest to niezbędny zabieg, aby pozbyć się nadmiaru wody. Następnie układamy masę organiczną. Możemy wykorzystać kompost, darń, liście, a także skoszoną trawę. Ostatnią warstwę stanowi podłoże ogrodnicze.

Tak przygotowane wypełnienie zapewni właściwy poziom nawożenia nawet przez 6 lat.

Uwaga! Jeśli stosujemy warstwę ograniczą należy pamiętać, że są gatunki, których nie należy sadzić w pierwszym roku po zasileniu. Są to: groch, fasola, bób (dodatkowo, warzywa strączkowe przyczyniają się do poprawy żyzności gleby, gdyż maja zdolność wiązania azotu atmosferycznego), marchew wczesna, rzodkiewka, sałata, koper oraz zioła jednoroczne.

 

 

Agnieszka Lazar

Instruktor ds. ogrodniczych

Okręg Łódzki PZD

10 Maj 2021

Okręgowy Zarząd Łódzki ogłasza konkurs pn. „Rzeźby roślinne na działce w ROD”

KOMUNIKAT

Okręgowego Zarządu Łódzkiego PZD

Z dnia 7 maja 2021r.

W sprawie ogłoszenia konkursu okręgowego pn. „Rzeźby roślinne na działce w ROD”

Okręgowy Zarząd Łódzki PZD na podstawie uchwały nr 73/2021 z dnia 7 maja 2021 roku ogłasza konkurs okręgowy pn. „Rzeźby roślinne na działce w ROD”.

Celem konkursu jest zaprezentowanie indywidualnych działek w ROD, dostrzeżenie i wyróżnienie zaangażowania i pracy działkowców, którzy swoimi staraniami dają przykład innym, jak pomysłem i samodzielną pracą można zaaranżować działkę.

Udział w konkursie mogą wziąć wszyscy działkowcy formujący krzewy w geometryczne, spiralne bądź bardziej wyszukane formy.

Wymogi dotyczące konkursu:

1. Z uwagi na troskę o bezpieczeństwo i zdrowie działkowców, Okręg Łódzki PZD postanowił przeprowadzić i rozstrzygnąć konkurs w formie zdalnej na podstawie przesłanych mailowo, na nośnikach bądź wydrukowanych zdjęć.

2. Materiał zdjęciowy winien być wykonany w sposób umożliwiający jego wykorzystanie do publikacji.

3. Do wzięcia udziału w konkursie wymagane jest wypełnienie i przesłanie Formularza zgłoszenia oraz Oświadczenia uczestnika Okręgowego Konkursu.

Termin nadsyłania prac upływa 31 lipca 2021 r.

Oceny pracy dokona Okręgowa Komisja Konkursowa. Konkurs zostanie rozstrzygnięty przez Okręgowy Zarząd Łódzki PZD do dnia 31 sierpnia 2021 r.

Nagrodami w konkursie są:

  • Pierwsze miejsce 3000 zł
  • Drugie miejsce 2000 zł
  • Trzecie miejsce 1000 zł

Organizator zastrzega sobie możliwość przyznania wyróżnień w wysokości 500 zł każde.

Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie internetowej Okręgu Łódzkiego PZD oraz w mediach społecznościowych.

W załączeniu uchwała, regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz oświadczenie uczestnika. Zachęcamy wszystkich działkowców do udziału w konkursie.

07 Maj 2021

NA 40 LECIE PZD

Na 40-lecie PZD -e

Życzenia śle:

Zachowania związkowej witalności

Na jubileuszu obecności ważnych gości

Przychylności władz państwowych

Życzliwości władz samorządowych

Dotacji od władz hojnych

Lat dalszego istnienia spokojnych

Wolnego od zagrożeń bytu

Na działki nieustającego popytu

Oddanych jak dotychczas działaczy

Niech nimi los Związek raczy

Realizacji Związkowych programów

Bez dodatkowych namów

Szczególnie programu bioróżnorodności

Niech flora ogrody mości

Każdemu Zarządowi ROD godnego pomieszczenia

Do posiedzeń i zabezpieczenia mienia

Ogrody jako oazy zieleni

Niech społeczność lokalna ciągle ceni

Jak najmniej problemów w kwestii odpadów

Ogrodów podobnych do kwitnących sadów

Działkowcom obfitych plonów

Związkowi braku bicia na trwogę dzwonów

Niech niejedno serce wspomnieniami się wzruszy

Z okazji kolejnych okrągłych jubileuszy.

Łódz, 05.05.2021 r.

Antoni Gieczewski

07 Maj 2021

Wiersz Antoniego Gieczewskiego “DATA ” JUBILEUSZ 40-LECIA ZWIĄZKU

 

Są takie daty

Z przed wielu laty

Które mówią wiele

O związkowym dziele

6 maja 1981 rok

To pierwszy Związku krok

Jak arytmetyka wieści

Dziś mamy ich czterdzieści!

To dzień uchwalenia ustawy

Dającej istnienia Związku podstawy

Na początku były POD-Y

A po 2013 roku są ROD-y

Dzieje czterdziestolecia Związku

Z funkcyjnego obowiązku

Przedstawią działacze w referacie

W ten sposób wiedzę o tym poznacie

Ja działkowicz z 36 letnim stażem

Dzielę się obserwacji bagażem

Na początku było nas tysięcy trzysta

Teraz kilka razy więcej to rzecz oczywista!

W ciągu tych czterdziestu lat

Groził Związkowi mat

TK orzekł brak możliwości

Do zrzeszeń wolności

Dzięki działaniom i mobilności Związku

Nie ma pozostawania w PZD obowiązku

W nowej sejmowej ustawie

Opuszczający Związek są w prawie!

Jednak dziewięćdziesiąt pięć procent ogrodów

Doczekało z PZD rubinowych godów

Składam serdeczne gratulacje!

I na stojąco owacje!

Życzę dla Związku niezakłóconego rozwoju!

Dla działkowiczów niezbędnego spokoju!

"DARZ OGRÓD" !!!

Łódz 06.05.2021 r. Antoni Gieczewski

07 Maj 2021

Komunikat Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ogłoszenia konkursu krajowego pn. „Najpiękniejsza Działka w ROD 2021”

Krajowy Zarząd PZD na podstawie uchwały nr 140/2021 z dnia 4 maja 2021 r. ogłasza konkurs krajowy pn. „Najpiękniejsza Działka w ROD 2021”.

Celem konkursu jest zaprezentowanie indywidualnych działek w ROD oraz wynagrodzenie i dostrzeżenie pracy i wkładu działkowców, którzy poprzez swoje działania wykorzystują i wdrażają na swoich działkach w ROD programy PZD, a w szczególności Otwarty Program Nowoczesnego Zagospodarowania i Użytkowania Działek na Miarę Potrzeb Współczesnych Rodzin, Otwarty Program Klimatyczny oraz Program Bioróżnorodności.

Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich osób, które posiadają prawo do działki w ogrodzie zrzeszonym w PZD.

Zasady i tryb konkursu dostosowane zostały do szczególnych warunków wynikających z pandemii oraz obowiązujących obostrzeń.

Zgodnie z Regulaminem konkursu, zgłoszenie udział następuje poprzez złożenie:

 1. Wypełnionego i podpisanego „Formularz zgłoszenia do Krajowego Konkursu „Najpiękniejsza Działka w ROD 2021” wraz z dokumentacją fotograficzną opisaną zgodnie z wykazem ujętym w formularzu.
 2. Podpisanego przez uczestnika konkursu, posiadającego prawo do działki ”Oświadczenia uczestnika Krajowego Konkursu Najpiękniejsza Działka w ROD 2021”.

 

Zgłoszenia przesyłać należy za pośrednictwem poczty tradycyjnej, a także na specjalny adres e-mail: konkurskz.dzialka@pzd.pl

Termin przesyłania zgłoszeń do konkursu upływa dnia 30 czerwca 2021 r.  

Komisja Konkursowa powołana przez Krajowy Zarząd PZD dokona oceny według kryteriów określonych w Regulaminie konkursu i ustali listę laureatów  do dnia 31 sierpnia 2021 r.

Nagrodami w konkursie są:

a)            I miejsce  -  nagroda pieniężna w wysokości 4 000 zł;

b)           II miejsce -  nagroda pieniężna w wysokości 3 000 zł;

c)            III miejsce - nagroda pieniężna w wysokości 2 000 zł;

d)           Wyróżnienie –nagroda pieniężna w wysokości 1 000 zł.

Oprócz nagród pieniężnych, osoby nagrodzone miejscem I-III otrzymają puchary konkursowe, a wszyscy uczestnicy konkursu dyplomy konkursowe i wydawnictwa PZD. Nagrodzone prace opublikowane zostaną na stronach internetowych PZD, Biuletynie Informacyjnym oraz w wydawnictwach PZD.

 

Krajowy Zarząd PZD

07 Maj 2021

KOMUNIKAT Krajowego Zarządu PZD z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie Jubileuszu 40-lecia PZD

KOMUNIKAT

Krajowego Zarządu PZD

z dnia 6 maja 2021 r.

w sprawie Jubileuszu 40-lecia PZD

 

Rok 2021 jest  szczególny dla PZD oraz dla ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Mija bowiem 40 lat, odkąd istnieje Polski Związek Działkowców. W dniu 6 maja 1981 r. Sejm uchwalił ustawę o pracowniczych ogrodach działkowych, która powołała do życia PZD - pierwszą, ogólnokrajową, niezależną organizację działkowców. Ustawa ta zaczęła bardzo szybko obowiązywać, bo 12 maja 1981 r. Natomiast, 27 i 28 czerwca 1981 r. obradował najwyższy organ PZD -  IX Krajowy Zjazd Delegatów POD, który wykonując postanowienia ustawy - uchwalił statut PZD oraz wybrał krajowe organy PZD – Krajową Radę, Krajową Komisję Rewizyjną i Krajową Komisję Rozjemczą. Te decyzje umożliwiły faktyczne rozpoczęcie działalności przez Polski Związek Działkowców.

Uchwalenie ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych, a następnie uchwalenie statutu PZD i powołanie do życia struktur związkowych było wydarzeniem wyjątkowym dla całego środowiska działkowców. Ruch ogrodnictwa działkowego uzyskał bowiem po raz pierwszy własną i niezależną organizację, której powierzono prowadzenie spraw działkowych i reprezentowanie interesów działkowców. Droga do uzyskania własnego reprezentanta była jednak ciężka i długa. Użytkownicy działek przez wiele lat dążyli do samodzielności, aby móc we własnym imieniu mówić o najważniejszych dla nich sprawach. Jeszcze w okresie przedwojennym środowiska działkowe dążyły do ustawowego usankcjonowania struktur ogrodowych, które skupiłyby się w ogólnopolskiej organizacji. Niestety wybuch wojny w 1939 r. pokrzyżował te plany. Dopiero w okresie powojennym powrócono do tego pomysłu, który okazał się jednak trudny do realizacji – ze względu na ówczesną sytuacją społeczno-gospodarczą i polityczną w kraju.  Potrzeba niezależności działkowców była jednak bardzo silna. Z biegiem lat, środowiska działkowców zaczęły powoli organizować się w struktury i walczyć o zwiększanie ich uprawnień w celu uzyskania autonomii od władzy publicznej.  Udało się to na początku lat 80-tych, gdy w całym kraju rozpoczęły się protesty i przemiany społeczno-polityczne, skutkujące zmianą ustroju w Polsce. Ukoronowaniem tych dążeń była uchwała ówczesnej Krajowej Rady Pracowniczych Ogrodów Działkowych, która stwierdziła, że samorządy POD i wojewódzkie zarządy podlegają wyłącznie Krajowej Radzie Pracowniczych Ogrodów Działkowych.

40 lat funkcjonowania PZD doprowadziło do tego, że obecnie Polski Związek Działkowców zarządza 4601 ROD o pow. ponad 40 tys. ha oraz skupia ponad milion członków, posiadających prawo do blisko 906 tys. działek rodzinnych. Jest jedną z największych organizacji społecznych w Polsce i najliczniejszym stowarzyszeniem ogrodowym, o najdłuższej historii i najciekawszej tradycji. Dzięki milionowej grupie zrzeszonych obywateli, Związek posiada potencjał i siłę nie tylko w sprawnym prowadzeniu i rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych, ale również w rozwiązaniu licznych problemów, z którymi od lat zmaga się – zabezpieczając dalsze istnienie ROD i broniąc praw działkowców.

Polski Związek Działkowców od początku istnienia podejmuje wszechstronne działania na rzecz ogrodnictwa działkowego w Polsce. W szczególności poprzez propagowanie idei ogrodnictwa działkowego w społeczeństwie, podejmowanie działań na rzecz rozwoju ROD, zagospodarowywanie terenów ogrodów i działek, umożliwianie działkowcom  wykorzystywania działek w celach ogrodniczych czy też wypoczynkowych, współpracę z samorządami i innymi instytucjami na szczeblach lokalnych oraz państwowych. PZD dba również o kontynuację ponad 124 - letniej tradycji ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich. Walczy, aby ROD mogły dalej istnieć i pięknie rozwijać się.  Związkowi zależy także na tym, aby ogrody mogły służyć społeczeństwu. Aby mogły spełniać swoje funkcje ekonomiczne, ekologiczne, jak również rekreacyjne i zdrowotne.

40 lat istnienia Polskiego Związku Działkowców to okres, który niejednokrotnie potwierdził znaczenie tej organizacji dla polskich ogrodów. Już początek funkcjonowania PZD pokazał, jak wielkie znaczenie ma istnienie tej niezależnej i samorządnej organizacji. Rozpoczęcie działalności PZD dało początek największemu w historii rozwojowi ogrodów działkowych. Po niespełna kilku latach od powołania PZD nastąpiło dwukrotne zwiększenie powierzchni ogrodów. Udało się pozyskać, a następnie zagospodarować ok. 14 tysięcy hektarów. Dzięki temu działki otrzymało 360 tysięcy polskich rodzin. Związek przyczynił się również do tego, że ogrody zostały wyposażone w nowoczesną infrastrukturę ogrodową. Osiągnięcia te najlepiej świadczą o tym, że powołanie PZD było właściwe i potrzebne.

Dobra passa dla ogrodów działkowych nie trwała jednak długo. Wraz z transformacją ustrojową, która miała miejsce w latach 90 tych zaczęło się zmieniać nastawienie do ogrodów działkowych i polityka rządzących. Władze samorządowe i państwowe coraz częściej podejmowały działania, mające na celu ograniczenie działalności Związku i ogrodów i pozyskanie gruntów zajętych przez ROD. PZD stanowczo przeciwstawiał się takiej polityce. Wykazywał wielką aktywność i walkę w obronie ROD i działkowców. Szczególnym wyrazem zamiaru zablokowania działalności PZD było uchylenie praktycznie całej ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Szczególnie dramatyczna sytuacja miała miejsce w dniu 11 lipca 2012 r., kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności 24 przepisów ww. ustawy i jednocześnie przyjął, że jeżeli przez półtora roku Sejm nie uchwali nowej ustawy o ogrodach działkowych, wówczas 21 stycznia 2014 roku przestaną obowiązywać wszystkie zakwestionowane przez TK przepisy. W praktyce było to jednoznaczne z wygaśnięciem prawa użytkowania wieczystego i użytkowania PZD do gruntów ROD i pełnym powrotem gruntów do ich właścicieli, czyli gmin i Skarbu Państwa. W konsekwencji oznaczało to likwidację Związku. Ten czas był prawdziwym sprawdzianem dla PZD, który nie czekając na  działania ustawodawcy, wziął inicjatywę we własne ręce. PZD w bardzo krótkim czasie przygotował obywatelski projekt ustawy o ROD, zebrał podpisy działkowców (924 801), aktywnie uczestniczył w pracach legislacyjnych, i de facto doprowadził, że w dniu 13 grudnia 2013 r. została uchwalona przez Sejm nowa ustawa o ROD, która obowiązuje po dziś dzień.  Uchwalenie tej ustawy było bez wątpienia największym sukcesem PZD. Ustawa ta zabezpieczyła istnienie PZD, uratowała byt polskich ogrodów działkowych oraz zapobiegła pogorszeniu sytuacji działkowców (bez nowej ustawy mogłyby ich spotkać obciążenia finansowe związane z dzierżawą i podatkami na rzecz gmin lub Skarbu Państwa). Kolejnym krokiem było zwołanie XII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD, który uchwalił nowy statut PZD. To było największe, ale nie jedyne wyzwanie, z którym poradził sobie PZD. PZD wielokrotnie podejmował działania w obronie istniejących zapisów ustawy o ROD – przeciwstawiając się różnym inicjatywom zmierzającym do jej zmiany albo całkowitego uchylenia (były zgłaszane liczne projekty ustaw przez posłów, zapadały niekorzystne wyroki Trybunału Konstytucyjnego). Bronił również ogrody i działkowców, zabierając głos w pracach legislacyjnych dotyczących innych projektów ustaw, mogących mieć wpływ na funkcjonowanie ROD, jak również podejmował wiele innych działań na rzecz rozwoju ROD (poprzez przygotowanie i propagowanie programów PZD mających na celu poprawę stanu zagospodarowania i wykorzystania gruntów ROD).

W związku z tym szczególnym jubileuszem – 40 leciem istnienia Polskiego Związku Działkowców, Krajowa Rada PZD odczuwa ogromną radość z tego, że mimo tak wielu przeszkód i licznych problemów, z którymi spotykał się Związek na przestrzeni tych lat, udało mu się przetrwać i zrobić tak wiele dobrego dla ogrodów działkowych. Dlatego też Krajowa Rada PZD wyraża ogromne uznanie dla członków organów Związku, społecznych działaczy oraz przyjaciół ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce za ogromne zaangażowanie w działalność PZD, która często wiązała się z koniecznością wielkiego wysiłku, rozwiązywania licznych problemów i podejmowania trudnych decyzji. Krajowa Rada PZD stwierdza, że bez pracy, nakładu i zaangażowania wskazanych osób nie udałoby się doprowadzić Związku do miejsca, w którym obecnie jest. W pierwszej kolejności należą się podziękowania dla tych działaczy, którzy swoją determinacją, konsekwencją i zdecydowanymi krokami doprowadzili do osiągnięcia na początku lat 80 tych - samodzielności i samorządności ruchu ogrodnictwa działkowego. Dzięki nim Związek mógł zacząć mówić własnym głosem i zajmować stanowiska w sprawach ważnych nie tylko dla działkowców, ale dla całego społeczeństwa. Podziękowania należą się również osobom, które działały na rzecz Związku w trudnych latach 90-tych. Wiele osób zasłużyło się w działalności związkowej również w dwóch pierwszych dekadach XXI wieku, w których miało miejsce wiele wydarzeń wywołujących potrzebę walki o zachowanie ogrodów działkowych oraz praw przysługującym działkowcom.  Wobec powyższego Krajowa Rada – zważywszy na 40-letni dorobek PZD - jeszcze raz wyraża słowa głębokiego uznania dla wszystkich osób działających w Związku - za aktywną obronę ogrodów, ustawy o ROD i PZD. Podziękowania należą się również  polskim działkowcom i ich rodzinom za ciężką pracę, niezłomną postawę i wytrwałość w obronie ogrodnictwa działkowego. Sympatia i wsparcie działkowców dla działań Związku było bezcenne i w wielu przypadkach stało się prawdziwym orężem w zachowanie ROD i przywilejów działkowców.

Doświadczenia z 40 lat istnienia PZD jednoznacznie wskazują, że posiadanie silnego, niezależnego samorządu, reprezentującego interesy środowiska działkowego jest nie tylko potrzebne, ale konieczne. Mijające lata najlepiej świadczą o tym, że tylko działając wspólnie w ramach Związku, możemy obronić ogrody i prawa ich członków oraz zapewnić warunki dla dalszego ich rozwoju. Tylko silna, aktywna i posiadająca bogate doświadczenie  organizacja działkowców jest w stanie skutecznie bronić istnienia ogrodów i praw działkowców.  Tylko PZD jest w stanie poprowadzić ogrody ku pewnej i lepszej przyszłości.

W związku z tym, Krajowa Rada PZD na wyjątkowym VIII posiedzeniu w dniu 6 maja 2021 r. uczciła jubileusz 40-lecia PZD – poprzez uroczyste wystąpienie Prezesa PZD oraz licznych uczestników, a także przyjęcie przesłania z okazji 40-lecia PZD, ustanowienia medalu z okazji 40-lecia PZD oraz uhonorowania najbardziej zasłużonych działaczy PZD i działkowców.

Mając na uwadze znaczenie tego wydarzenia nie tylko dla członków struktur PZD, ale dla środowiska działkowców, wyrażamy nadzieje, że 40 - lecie istnienia PZD zostanie również zauważone i uczczone przez ROD oraz Okręgi PZD m.in. w mediach związkowych, a gdy sytuacja epidemiczna i obowiązujące przepisy prawne będą na to pozwalały – również na spotkaniach i uroczystościach z udziałem samych działkowców, ich rodzin oraz znajomych.

Krajowa Rada PZD

Warszawa, dnia 6 maja 2021 r.

05 Maj 2021

Odsetki ustawowe

Odsetki ustawowe

okres obowiązywania:

od  29.05.2020

 

odsetki

za opóźnienie

stawka % rocznie

5,6%

podstawa prawna

art. 481 § 2 K.c.

Odsetki za opóźnienie mają charakter sankcyjny. Zawsze wynikają bowiem z opóźnienia w spełnieniu świadczenia pieniężnego. Ze względu na ten szczególny charakter, wierzyciel może skutecznie żądać ich zapłaty nawet w przypadku, gdy nie poniesie żadnej szkody oraz nawet wtedy, gdy opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Celem odsetek za opóźnienie jest sankcjonowanie braku zapłaty w przewidzianym terminie, a tym samym dyscyplinowanie dłużnika w dochowywaniu terminów płatności.

Zgodnie z § 150 ust. 1 statutu PZD w przypadku nieopłacenia w terminie do 30 czerwca składki członkowskiej lub opłat ogrodowych w ustalonym przez walne zebranie ROD terminie, zarząd ROD obowiązany jest naliczyć odsetki ustawowe za zwłokę licząc od dnia następnego po ustalonym terminie. W związku z tym, jeżeli działkowiec spóźnia się z opłacaniem składek lub opłat ogrodowych zarząd ROD powinien naliczyć mu odsetki za zwłokę, które od 29 maja 2020 r. wnoszą 5,6%.

Wzór na obliczanie odsetek ustawowych od nieterminowych wpłat

Kwota zaległości × liczba dni zwłoki × wysokość stawki odsetek ustawowych / 365*

*Na potrzeby wzoru przyjmuje się, że rok ma zawsze 365 dni, nawet w przypadku roku przestępnego.

04.05.2021 EJJ

29 Kwi 2021

Informacja w sprawie wolnych działek w ROD

W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi na adres mailowy Okręgu, a także telefonicznie, Okręg Łódzki PZD wyjaśnia, że nie posiada szczegółowych informacji dotyczących wolnych działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Hasło wolne działki jest często błędnie interpretowane przez osoby zainteresowane i wymaga wyjaśnienia. Wolna działka to nie ta pusta,  niezagospodarowana, a ta będąca w dyspozycji Zarządu ROD, której wartość została wyceniona na podstawie jej zagospodarowania, a więc nasadzeń i naniesień znajdujących się na działce. Sytuacja związana z dostępnością wolnych działek zarówno od Zarządu ROD jak i zbywanych przez działkowców jest dynamiczna, dlatego osoby zainteresowane powinny szukać informacji bezpośrednio w Zarządzie ROD. Warto zwrócić uwagę na to, że ogłoszenia dotyczące dzierżawy działkowej zamieszczane są na portalach OLX oraz gumtree, a także na furtkach, bramach i tablicach ogrodowych. Często występuje zjawisko natychmiastowego zainteresowania- jednego dnia pojawia się ogłoszenie o wolnej działce, a drugiego podpisywana jest już umowa.

Kilka wskazówek zanim zaczniemy szukać działki:

 1. Zaznajomić się z obowiązującymi w Polskim Związku Działkowców przepisami, szczególnie §76 ust. 3 Statutu PZD, który określa, że Zarząd ROD przy ustanowieniu prawa do działki będzie zwracał szczególną uwagę na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę. Tak więc, korzystając z mapy ogrodów http://lodz.pzd.pl/mapa-ogrodow/, działki rodzinnej należy szukać jak najbliżej miejsca zamieszkania.
 2. Okręg nie zawsze jest upoważniony, aby udostępnić numer kontaktowy do Zarządu ROD. Takie informacje można znaleźć na tablicy ogrodowej.
 3. W sytuacji nabywania działki od Zarządu ROD zawierana jest umowa dzierżawy działkowej, natomiast w przypadku nabycia działki od działkowca umowa przeniesienia praw do działki.
 4. Małżonkowie mogą posiadać prawo tylko do jednej działki.

 

Lista ROD w których Zarząd ROD ma w dyspozycji wolne działki:

 • Bawełnianka Moszczenica
 • BOROWIK Działoszyn
 • EMIT Żychlin
 • NAD RAWKĄ II Rawa Mazowiecka
 • RÓŻA/STOKROTKA Warta
 • SOBÓTKA Wieluń
 • ŚWIERCZEWSKIEGO KAROLA Krośniewice
 • WITAMINKA Gorzkowice