Polski Związek Działkowców Okręg Łódzki w Łodzi
Warecka 3, 91-202 Łódź
+42 655 94 54
Sticky
26 mar 2024

OGŁOSZENIE

Łódź 19.03.2024

OGŁOSZENIE

                POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWY ROD TRAMWAJARZ II

91-495 Łódź ul. Brzegowa 1

Ogłasza konkurs ofert na usługę  wykonania ciągu jezdnego.

Przedmiotem zamówienia jest :
Modernizacja ciągu komunikacyjnego północnej alejki ogrodowej.

Warunki udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne:
O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, (Dz. U. z 2007 r. nr 233, poz. 1655 ze zm.) oraz spełniają warunki określone w art. 22 cytowanej powyżej ustawy
i warunki określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia:

1. Przygotowanie podłoża na długości 140 mb do położenia 2 ciągów komunikacyjnych z płyt ażurowych Jomb II, z pasem trawnika między nimi. Wyrównanie terenu, wzmocnienie i ustabilizowanie podłoża w obszarach gliniastych o słabej przepuszczalności gruntu.

2. Ułożenie płyt ażurowych o wymiarach 100x75x12 cm w dwóch ciągach jezdnych.

3. Wypełnienie ażurów i powierzchni między ciągami jezdnymi ziemią ogrodową i posianie trawy.

Termin wykonania zamówienia:
Do dnia 01.06. 2024r.

Kryteria oceny ofert i ich znaczenie:
cena - 100%

Miejsce i termin składania ofert:
Oferty należy złożyć w ROD TRAMWAJARZ II   91-495 Łódź ul. Brzegowa 1 w terminie do 03.04.2024

Miejsce i termin wyboru ofert:
Wybór wykonawcy nastąpi po analizie ofert przez Zarząd i zatwierdzony uchwałą Zarządu ROD Tramwajarz II w dn. 04.04.2024r.

Uwaga:
Zamawiający działając w oparciu o art. 67 ust. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych, dopuszcza możliwość udzielenia zamówienia uzupełniającego.
Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych.
Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych.
Zamawiający nie zamierza zawrzeć umowy ramowej, ustanowić dynamicznego systemu zakupu oraz zastosować aukcji elektronicznej.

Ogłoszenie o wszczęciu postępowania zostało zamieszczone na tablicy ogłoszeń ROD Tramwajarz II, oraz na stronie firmy Oferteo.pl

 

 

 

03 lip 2024

    SŁONKO NIE UBYWAJ! Antoni Gieczewski

Antoni Gieczewski

                                     

                                      SŁONKO NIE UBYWAJ!

 

Do dnia imienin Jana

Słonko świeci najdłużej od samego rana

 

Potem będzie go z każdym dniem ubywać

A tak miło z nim bywać

 

Słonko nie dawaj się nocy

Świeć nam nawet do północy

 

Świeć nam słonko świeć

Bo pragniemy Cię mieć

 

Ciebie pragnie na działce każda roślina

Bez Ciebie nie będzie z winogron wina

 

Jesteś niezbędna jak do grillu podpałka

Jesteś jak ogromna paląca się zapałka

 

Wbrew naturze niech Cię nie ubywa

Bo nie urośnie chmiel. Nie będzie piwa!

 

Po świętojańskiej nocy

Pozostań w życiodajnej mocy

 

Słoneczko nie ubywaj

Bywaj z nami bywaj

 

Niech ktoś sprawi

Żebyś długo świeciło nawet w skandynawi

 

Bo ludzie tam smutni

Jak pielgrzymi pokutni

 

Jednak na dobre nie pozbaw nas nocy

Choć masz odpowiednio dużo mocy

 

Bo noc potrzebna jest do spania

Do regeneracji, do sił odzyskiwania

 

Niech więc tak zostanie

Niech trochę nocy zostanie na spanie

 

Łódź czerwiec 2024 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

27 cze 2024

Lipcowy „Mój Ogródek” – od 20.06 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom! – 20.06.2024

W wydaniu lipcowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele praktycznych porad ogrodniczych i inspiracji. Aby nie przeoczyć ważnych zadań, warto już teraz sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”.

Hibiskusy to zróżnicowana i fascynująca grupa roślin. Znajdziemy wśród nich byliny o ogromnych kwiatach, spektakularne krzewy, a także okazałe rośliny doniczkowe. Swymi kwiatami przypominają nasze swojskie malwy, ich rodowód jest jednak bardziej egzotyczny. Są roślinami, na które każdy może sobie pozwolić, a ich liczne, barwne kwiaty przykuwają spojrzenia i mogą być prawdziwą gwiazdą letniego ogrodu lub tarasu. Wszystko co warto o nich wiedzieć, aby w pełni rozwinęły swą urodę znajdziecie w temacie numeru „Urok hibiskusów”. Warto przeczytać.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Miskanty na rabatach – Ze względu na szybki wzrost i osiąganie wysokich rozmiarów, miskanty nie wymagają tak starannej opieki jak niższe trawy i byliny, dlatego bardzo często sadzone na działach i w ogrodach. Podpowiadamy jak je dobrze komponować i osiągną jak najlepszy wizualny efekt.

  • Cukinia w roli głównej – Cukinia może być uprawiana nawet przez niedoświadczonych ogrodników. W odpowiednich warunkach bez problemu uzyskamy bardzo dobry plon tego warzywa. Wyjaśniamy, jak wykorzystać nadmiar cukinii, aby wyczarować z jej udziałem pyszne, różnorodne dania, które się nie znudzą.

  • Postaw na brukselkę – Brukselka jest jednym z niewielu warzyw, które na okres zimowy zostają na grządce. Jej wysokie wartości odżywcze i prozdrowotne sprawiają, że zasługuje na miejsce w każdym warzywniku. Warto teraz posadzić kilka roślin, które będą oryginalną dekoracją warzywnika i wzbogacą nasze dania, bo umiejętnie przyrządzona potrawa z udziałem brukselki zachwyca swoim smakiem.

  • Jak zadbać o rośliny jagodowe latem? – Lato to czas dojrzewania owoców jagodowych. W tym czasie wykonujemy w jagodniku wiele prac: podlewamy, nawozimy, prowadzimy ciecie i chronimy plon przed ptakami. Są jeszcze inne równie istotne czynności. Radzimy jak odpowiednio zadbać o rośliny w tym czasie i jak je pielęgnować po zbiorach owoców, by w przyszłym roku odwdzięczyły się nam dobrym plonem.

  • 10 pomysłów na jagodowe – Wzbogaćmy naszą domową spiżarnię w różne produkty, nieraz ciekawe i oryginalne, o niepowtarzalnym smaku. Owoce z własnej działki – rezultat naszej pracy – szczególnie nadają się na zdrowe własne przetwory, bo są bez konserwantów chemicznych. Owoce jagodowe są nietrwałe, a latem zbiory bywają obfite. Warto więc w różny sposób je zagospodarować, by przedłużyć okres ich spożycia.

  • Szybki, krzewiasty efekt – Szukając roślin, które szybko wypełnią miejsce na działce, warto zwrócić uwagę na gatunki charakteryzujące się silnym wzrostem, którego efekty można zobaczyć niedługo po wprowadzeniu ich do ogrodu. Rośliny te, posadzone latem z pojemników, mogą przynieść oczekiwane rezultaty jeszcze w tym samym sezonie, a czasem właśnie o to nam chodzi. Prezentujemy gatunki i odmiany krzewów, które warto wybrać, aby uzyskać piękny efekt na działce już w tym roku.

  • Współczesne ogrody cz. 2. W stylu hipisowskim – Kontrkultura hipisów drugiej połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku może z powodzeniem zainspirować do stworzenia niebanalnego ogrodu. Taka przestrzeń będzie również sprzyjała środowisku naturalnemu. Współcześnie hipisowskie podejście do życia kojarzy się z wolnością, kreatywnością, swobodą oraz harmonią z naturą. Dobrze poczują się w nim zarówno ludzie i ich czworonożni pupile, jak i rośliny oraz dzikie zwierzęta. Podpowiadamy, jak stworzyć taką przestrzeń u siebie.

Zapraszamy do lektury!

 

 

27 cze 2024

Czytajcie „działkowca”! – 20.06.2024

  

Uwaga: już w sprzedaży najnowszy – lipcowy numer „działkowca” – największe na rynku pismo ogrodnicze. Znaleźć w nim można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych zabiegów do wykonania u progu lata. Będą też najnowsze trendy w ogrodowej modzie, inspiracje związane np. z wyborem najlepszych roślin do uprawy, oryginalnymi kompozycjami lub elementami małej architektury oraz wiele innych, aktualnych tematów!

 

● Lato to pora roku, która należy do kwiatów. Pojawiają się one w każdej grupie – jednorocznych, dwuletnich, trwałych, niezimujących i bylinach. Polecamy te najcenniejsze, kwitnące gatunki, które szczególnie warto wprowadzać na rabaty. Doradzamy też jak dobrze zaplanować rabatę kwiatową, aby cieszyć się jej urokiem praktycznie przez cały sezon wegetacyjny, oczywiście z punktem kulminacyjnym w okresie letnim.

 

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Zwierzęta na działce w ROD”, „Czy zarząd ROD może odłączyć prąd działkowcowi, który zignorował obowiązek okresowej legalizacji licznika energii elektrycznej?”.

 

● O konieczności ochrony owadów zapylających nie trzeba już nikogo przekonywać. Do nasadzeń na działkach polecamy gatunki charakteryzujące się stosunkowo wysoką wartością nektarową bądź pyłkową oraz długim okresem kwitnienia. Odpowiednie kompozycje roślinne sprawią, że nasz ogród zamieni się kwitnący zakątek, obfitujący w pokarm dla pożytecznych zapylaczy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

 

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze: ”Kampania o przyszłość ROD”, „Rozdanie nagród w konkursie »Projekty zagospodarowania działek w ROD«”, „Narada instruktorów ds. ogrodniczych okręgów PZD”.

 

Wiele rodzin z dziećmi spędza wakacje na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych. Jakie korzyści może przynieść to najmłodszym? Doradzamy co zrobić,  by wspólnie spędzony czas był dla dzieci atrakcyjny i jak zainspirować je do działania. Okazuje się, że przyroda ma nam w tym zakresie bardzo wiele do zaoferowania!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – lipcowe zbiory na działce.

● Polecamy dalie giganty!

● Przedstawiamy ogrodowe trendy z Chelsea Flower Show 2024.

● Aranżujemy miejsce wokół kompostownika.

● Budujemy podpory dla pnączy.

● Urządzamy działkę bez plastiku.

● Polecamy pyszne, zdrowe i orzeźwiające soki z warzyw i owoców!

 

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji, ochronie roślin, zdrowym odżywianiu oraz wiele innych interesujących tematów!

 

 

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!

 

 

24 cze 2024

Dzień Dziecka w ROD “Kutnowianka” w Bielawkach

W dniu 8 czerwca 2024r. na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kutnowianka” na Bielawkach uczciliśmy po raz kolejny święto naszych najmłodszych działkowców.

Dzień Dziecka jak co roku obfitował w wysyp atrakcji dla każdego milusińskiego.

Od samego rana przy ciepłych promieniach wschodzącego słońca rozpoczęliśmy zawody wędkarskie.


Stanowiska pełne dzieci z rodzicami lub dziadkami obfitowały w śmiech oraz przede wszystkim w okazy wędkarskie. Koniec zawodów zwieńczony został wręczeniem medali oraz upominków.
Jak co roku wszyscy byli zwycięzcami.

Po krótkiej przerwie na zregenerowanie sił nasi najmłodsi spotkali się w zielonej świetlicy, aby razem z animatorkami rozkoszować się naturą i uwolnić artystyczną duszę.


Wśród zieloności flory dostępnej na naszym ogrodzie dzieci emanowały energią podczas zabaw i gier ruchowych.

Na powietrznym płótnie powstało po raz pierwszy w historii naszego ogrodu dzieło wielu rączek i umysłów.

Talentów mieliśmy co nie miara. Finałem dnia najmłodszego pokolenia działkowców były płomienne kulinarne doznania.
Gorące kiełbaski, słodkie pianki oraz wspaniała atmosfera sprawiły, że szerokie uśmiechy i pełne wrażeń oczy towarzyszyły nam do ostatniej iskierki ogniska.

 

Dorota Koziczak

Prezes ROD Kutnowianka

w Bielawkach

18 cze 2024

XVII POSIEDZENIE OKRĘGOWEJ RADY ŁÓDZKIEJ POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW

W dniu 10 czerwca 2024 roku odbyło się XVII posiedzenie Okręgowej Rady Łódzkiej Polskiego Związku Działkowców, w którym obok członków Okręgowej Rady uczestniczyli członkowie Komisji Rewizyjnej PZD.

Pierwszym tematem poruszonym na posiedzeniu była wstępna ocena kampanii walnych zebrań sprawozdawczo-wyborczych w ROD. Kampania jeszcze trwa, wszystkie zebrania powinny odbyć się w terminie do 15 maja jednak z materiałów przekazanych przez ogrody wynika, iż w 8 przypadkach nie wybrano organów ROD i zebrania muszą być powtórzone. W ogrodach gdzie powołane są zarządy komisaryczne zebrania odbędą się nawet pod koniec czerwca. 14 ogrodów ma zgodę na odbycie zebrań po statutowym terminie. Następnie przedstawiono powiatami frekwencję oraz omówiono problemy występujące podczas kampanii. W kilku przypadkach powołano całkiem nowe zarządy i komisje rewizyjne co stwarza trudności w działaniu organów i wymaga zorganizowania dla nich szkoleń. Przedstawiono najważniejsze i najczęstsze tematy poruszane na zebraniach, oprócz spraw ogrodowych typu problemy z porządkiem na ogrodzie, śmieciami, stosowaniem kar dla łamiących regulamin pojawiał się temat planów ogólnych gmin.

Główna księgowa Elżbieta Janiszewska-Jarząb przedstawiła szczegółowo zbiorcze sprawozdanie finansowe Rodzinnych Ogrodów Działkowych za 2023 rok oraz zbiorcze preliminarze Rodzinnych Ogrodów Działkowych na rok 2024.

W imieniu Komisji Rewizyjnej wystąpiła przewodnicząca Jadwiga Drzewiecka. W oparciu o wyniki kontroli zbiorczych sprawozdań za rok 2023 i preliminarzy na rok 2024 postawiła wniosek o przyjęcie zbiorczego sprawozdania finansowego za rok 2023 i zbiorczych preliminarzy ROD na 2024 rok.

Prezes Izabela Ożegalska omówiła przekazane wszystkim uczestnikom obrad obszerne sprawozdanie obejmujące najważniejsze działania, którymi zajmowała się Okręgowa Rada podczas kadencji 2019-2024. Przedstawiła również program działania Okręgu  na kadencję 2024-2027, w którym jednym z głównych celów jest walka o prawa działkowców, monitorowanie zagrożeń występujących ze strony parlamentu. Sprawa uregulowania posiadania abisynek na ogrodach w ustawie a nie tylko deklaracjach urzędników. Regulacja stanów prawnych ogrodów a także sprawy zasiedzeń i likwidacji ogrodów, w tym zabezpieczenia odszkodowań i terenów zamiennych.

Tematami związanymi z realizacją zadań statutowych były: zwołanie i ustalenie terminu odbycia XII Okręgowego Zjazdu Łódzkiego Delegatów PZD, przedstawienie i przyjęcie projektu porządku obrad Zjazdu oraz przyjęcie regulaminu obrad Zjazdu.

Podjęto uchwałę o zwołaniu XII Okręgowego Zjazdu Łódzkiego Delegatów Polskiego Związku Działkowców w dniu 7 września 2024 roku. Powołano Komitet Organizacyjny Okręgowego Zjazdu, ustalono ilość narad przedzjazdowych i klucz podziału mandatów.

Podczas posiedzenia podkreślano ostatnie wydarzenia i konsekwencje, jakie dla ROD i działkowców mogą spowodować zmiany w prawie. Poruszono temat planów ogólnych gmin, które muszą być opracowane w całym kraju najpóźniej do końca 2025 roku. Podjęto również temat abisynek informując, iż Polski Związek Działkowców walczy o zmiany w ustawie by uregulować zasady dla posiadaczy studni na działkach i uchronić przed ewentualnymi karami.

Apelowano o szerszą promocję ogrodów oraz Polskiego Związku Działkowców, zachęcano do współpracy z samorządami i lokalnymi władzami, podejmowania rozmów w temacie współfinansowania inwestycji i remontów infrastruktury ogrodów.

W toku obrad członkowie ORŁ PZD podjęli łącznie 9 uchwał.

17 cze 2024

Konkurs pn. „Różnorodność upraw na działce” dedykowany dla działkowców

Okręgowy Zarząd Łódzki PZD uchwałą nr 137/2024 z dnia 4 czerwca 2024 r., ogłosił konkurs pn. „Różnorodność upraw na działce” dedykowany dla działkowców.

Celem konkursu jest docenienie optymalnego zagospodarowania działki poprzez powrót do tradycji upraw warzyw, owoców i kwiatów.

 

Do udziału w konkursie zarządy ROD zgłaszają tylko jedną działkę w terminie do 31 lipca 2024r. Winno ono nastąpić w formie pisemnej zawierającej: numer działki oraz nazwę i adres ROD, nazwisko i imię wraz z adresem korespondencyjnym, jak również informację o działce, ujmującą wszystkie działy zawarte w regulaminie konkursu okręgowego z zaznaczeniem dlaczego akurat na  te gatunki zdecydował się użytkownik działki i w jaki sposób wykorzystywane są plony. Ponadto, materiał zdjęciowy, jak również zgodę na publikację zdjęć i przetwarzanie danych osobowych.

 

Komisja Konkursowa Okręgowego Zarządu Łódzkiego PZD dokona oceny, na podstawie przesłanych zdjęć zgłoszonych działek. W przypadku, gdy materiał fotograficzny zostanie przesłany pocztą tradycyjną, należy podpisać każde zdjęcie imieniem i nazwiskiem, nr działki oraz nazwą ogrodu. Okręg ma świadomość, że część kwiatów jest już niedostępnych, dlatego, jeśli działkowcy posiadają zdjęcia wykonane w okresie kwitnienia, również można, a nawet należy je dołączyć.

 

Zgłoszenia do konkursu  zarządy ROD dokonują za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub na adres e-mail: lodz@pzd.pl

 

Termin zgłaszania upływa 31 lipca 2024 roku.

 

Wyniki konkursu ogłoszone zostaną podczas Okręgowych Dni Działkowca oraz na stronie internetowej Okręgu.

Laureaci konkursu otrzymają dyplomy, puchary i nagrody pieniężne:

* I miejsce       - 5000 zł

* II miejsce      - 4000 zł

* III miejsce     - 3000 zł

Wręczenie nagród nastąpi podczas Okręgowych Dni Działkowca 2024.

uchwała137,2024 OZŁ

REGULAMIN

ZGODA NA PUBLIKACJE I PRZETWARZANIE DANYCH

14 cze 2024

   JAK ROZMNOŻYĆ POMIDORY ?

                        

Optymalny czas na sadzenie pomidorów wprawdzie już minął!

Ale można dosadzać nowe flance.

Jeśliś wyhodował rozsady samodzielnie to gratuluje!

Ale jeśliś kupił to się wykosztowałeś.

Jeśli ich ilość Cię nie satysfakcjonuje?

Jeśli tak, to jest bez kosztowy sposób na rozmnożenie grządki pomidorowej.

Nie dość że zwiększysz ilość krzewów, to jeszcze uzyskasz większe plony na istniejących krzewach.

Pozwolą Ci na to wilki, tzw., pędy boczne.

Bo żeby pomidory na krzaku były duże trzeba wyłamywać pędy boczne czyli wilki.

Z wyłamanych wilków można uzyskać flance.

Wystarczy po wyłamaniu włożyć je do słoika wypełnionego wodą.

Po kilku dniach zauważysz jak wypuszczają korzonki.

Jeszcze kilka dni i korzonki będą tak duże i obfite, że będzie je można wsadzi do doniczki albo od razu do gruntu.

Moje doświadczenie wskazuje że w ten sposób można uzyskać z jednego już posadzonego krzaczka do pięciu nowych sadzonek.

Będą owocowały trochę później niż pierwotna sadzonka, ale podobnie obficie.

Sadząc pomidory warto przyswoić sobie wiedzę w sąsiedztwa jakich warzyw nie lubią rosnąć a w jakie lubią?

Nie sadz pomidorów przy ziemniakach, kukurydzy, kapuście, rzodkiewce, koprze włoskim, ogórku.

Sadz obok ziół: tymianku, bazylii, kolendry. Lubią też sąsiedztwo czosnku, cebuli, szpinaku, marchwi, sałaty.

Należy unikać zbytniego zagęszczenia krzaków, bo może skończyć się  to septoriozą, która objawia się brunatnoszarymi plamami na liściach.

W uniknięciu tej przypadłości pomaga palikowanie.

Po posadzeniu należy pamiętać o podlewaniu, zwalczaniu zaraz, szkodników, nawożeniu.

Eksperci zalecają podlewać pomidory rano.

Z podlewaniem nie należy przesadzać!

Bo jest takie pojęcie: „przelaniem pomidorów”, co skutkuje gniciem korzeni.

To ostrzeżenie nie dotyczy kiedy są upały.

Pomidory narażone są na wiele chorób.

Atakują je również liczne szkodniki np.: mszyce, gąsienice. nicienie, pędraki, mączliki.

Pomidory są wrażliwe na choroby grzybowe, wirusowe.

Ale są  na nie domowe sposoby zapobiegania i usuwania.

Domowym sposobem na liczne zarazy pomidorów jest roztwór z drożdży.

Aby go przygotować należy 100 g drożdży rozpuścić w ciepłej wodzie, zmieszać.

Równie dobry jest roztwór z mleka.

Przygotowanie: 1 litr mleka plus 1 litr wody.

Tak przygotowany roztwór należy przelać do butelki z atomizerem.

Oprysk należy wykonać od razu po zauważeniu pierwszych szkodników, oznak choroby.

Roślinę należy dokładnie spryskać. liście z obu stron.

Zabieg wykonywać raz w tygodniu.

Aby uzyskać dobre plony należy dbać o nawożenie.

Nawozy można uzyskać domowym sposobem.

Domowe nawozy, które nic, albo niewiele kosztują.

Na pierwszym  miejscu jest oczywiście kompost.

Potem wywary!

Wywar z obierzyn warzywnych.

Wywar z pokrzyw

Fusy z kawy do wykorzystania w trakcie przygotowania dołka.

Trzeba je zmieszać z ziemią.

Fusy z herbaty po wysuszeniu zmieszać z ziemią.

Do nawożenia dobre są skorupki z jajek.

Skorupki należy zmiksować na mączkę.

Przy nawożeniu należy pamiętać o kwasowości.

Właściwa kwasowość dla pomidorów to 5,5-6,5 pH.

Fusy z kawy i herbaty zakwaszają ziemię

Skorupki przeciwnie.

Po prostu trzeba zachować umiar w stosowaniu!

Inny nawóz to skórka od banana.

Trzeba ją zakopać w ziemi.

Podlewanie!

Do podlewania można wykorzystać napar z herbaty.

Fusy z herbat aromatyzowanych nie nadają się do podlewania.

Zaparzyć herbatę,wystudzić do temperatury pokojowej i podlewać.

Udanego rozmnażanie grządki pomidorowej!

 

Łódź czerwiec 2024 r.

Antoni Gieczewski

 

13 cze 2024

Przedstawiciele Związku spotkali się z kierownictwem Ministerstwa Rozwoju i Technologii w sprawie przepisów o planowaniu przestrzennym – 12.06.2024

W dniu 11 czerwca 2024 r. delegacja Polskiego Związku Działkowców (PZD) spotkała się z Panem Krzysztofem Paszykiem – Ministrem Rozwoju i Technologii oraz Panem Waldemarem Sługockim – Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, aby omówić niekorzystne przepisy o planowaniu przestrzennym, które zagrażają istnieniu ROD.

Na czele delegacji związkowej stał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, któremu towarzyszyli Zdzisław Śliwa (Wiceprezes PZD) i Marian Praczyk (Prezes Okręgu PZD w Pile), a także radcy prawni Bartłomiej Piech i Tomasz Terlecki z Biura Prawnego PZD.

Ze strony rządowej udział wziął również Łukasz Marciniak (zastępca Dyrektora Departamentu Planowania Przestrzennego) wraz ze swoimi współpracownikami.

Głównym tematem spotkania było przedstawienie postulatów o zmianę przyjętych przepisów o planowaniu przestrzennym, które rodzą zagrożenia dla istnienia wielu ROD. Chodzi o kontrowersyjne przepisy rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów.

Jednoznaczne negatywne stanowisko środowiska polskich działkowców wobec tych regulacji po raz kolejny przedstawił Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Przypomniał on, że drastycznie ograniczają one możliwości ujawnienia ROD w przyszłych planach miejscowych. W efekcie tworzą warunki do wykluczenia większości ogrodów z tych planów, co byłoby równoznaczne z przeznaczeniem ich do likwidacji. Taki los mógłby spotkać nawet 60% ROD, które nie zostały uwzględnione w obowiązujących obecnie planach. Dlatego też Prezes Kondracki ponownie zaapelował do Ministra o nowelizację rozporządzenia, powołując się przy tym na setki zbiorowych stanowisk i protestów, w których działkowcy nawołują do modyfikacji przepisów.

W trakcie spotkania szczegółowe wyjaśnienie prawne przedstawił mec. Piech. Przede wszystkim wytłumaczył on, dlaczego sytuacja planistyczna ROD przekłada się bezpośrednio na kwestię likwidacji ROD i wywłaszczania działkowców na cele komercyjne, a także uzasadnił zarzut, że rozporządzenie w obecnym kształcie zagraża bezpieczeństwu ROD. W efekcie zaprezentował i objaśnił zmiany w rozporządzeniu postulowane przez PZD, których efektem byłoby zniesienie zagrożeń wynikających dla ROD z obecnie obowiązujących przepisów.

Spotkanie miało charakter merytoryczny i konstruktywny. Podkreślenia wymaga niezwykle życzliwy stosunek kierownictwa Ministerstwa, a zwłaszcza Ministra Paszyka, do całego środowiska działkowców. Stąd też w wyniku rozmów nastąpiło znaczne zbliżenie się stanowisk obu stron. Podczas spotkania zarysowały się bowiem dwie koncepcje rozwiązania przedmiotowego problemu. Temat wymaga jednak dodatkowego omówienia. Dlatego strony uzgodniły potrzebę odbycia kolejnego spotkania w najbliższym czasie, aby wypracować konkretne rozwiązanie legislacyjne, które pozwoli zakończyć sprawę niepokojącą polskich działkowców od wielu miesięcy.

Dzień po spotkaniu w Ministerstwie zebrał się Krajowy Zarząd PZD, który dokonał oceny przedstawionych koncepcji rozwiązania kwestii niekorzystnych przepisów o planowaniu przestrzennym. W tym zakresie Krajowy Zarząd jednomyślnie podtrzymał swoje dotychczasowe stanowisko o konieczności nowelizacji rozporządzenia w celu usunięcia zagrożenia dla ROD. Jednocześnie uznano, że stanowisko Ministerstwa rodzi nadzieję, że w stosunkowo szybkim czasie uda się uwzględnić postulaty Związku, co pozwoliłoby zabezpieczyć istnienie większości rodzinnych ogrodów działkowych.

 

 

PZD będzie informować o dalszych działaniach i decyzjach w tej sprawie.

Zapraszamy do śledzenia informacji na www.pzd.pl.

BIURO PRAWNE PZD

12 cze 2024

Antoni Gieczewski Z TKLIWOŚCIĄ

Antoni Gieczewski

                                                           Z TKLIWOŚCIĄ

 

Z tkliwością

I serdecznością

            Patrzę na wiekowe członkinie

            Która nie jedna mnie na alei minie

Lub w furtce ogrodu

Niektóre pamiętam za młodu

            Teraz już staruszki

            Ale jeszcze chętne nóżki

Niosą je na ogrodowe poletko

Choć nie idzie się im lekko

            Niektóre idą od wiosny do jesieni

            Dopóki aż aura na chłodną się zmieni

Idą bo działka przyciąga je jak magnes żelazo

Bo działkę miłością darzą

            Bo działka to ucieczka od domowej samotności

            Gdzie nuda w każdym kącie gości

Na działce uprawiają warzywa

A to rzecz żywa

            Wymaga pielęgnacji

            A nawet słownej narracji

Tu chwast się pojawia

Tam ślimaczek się zjawia

            Tam mszyce

            Pokazują swe oblicze

Działka jak maluszek

Wymagający ciągłej zmiany pieluszek

            Wymaga stałego doglądania

            I częstego odchwaszczania

To wzbudza instynkt opieki

Którego w nich ilość wystarczająca na wieki

         I tak w miłości i tkliwości

         Upływa im czas na skrawku ogrodowej włości.

 

Łódź maj 2024 r.