Po raz pierwszy działkowcy z ogródków KOLEJARZ w Kutnie otrzymali znaczącą pomoc finansową. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach konkursu Rozwój zielonej infrastruktury przeznaczyła z Funduszy Europejskich kwotę blisko 50 mln zł na wsparcie ogrodów w całej Polsce.

Kutnianie chętnie spędzają wolny czas na działkach. Nie tylko wypoczywają tu, ale i realizują swoje pasje. Pan Zenon swoją działkę uprawia od ponad 30 lat gdy robi się ciepło przyjeżdża tu codziennie.

"Na co dzień jest co robić, coś trzeba podlać, ziemię zruszyć, coś przekopać, gałęzie trochę poprzycinać. Codziennie zawsze jest co robić. Nie siedzę w każdym bądź razie"- mówi Zenon Szaradowski, działkowiec.

fot.TVP3 Łódź

Prace działkowców w codziennych obowiązkach maja ułatwić sprzęty, które kupiono dzięki dotacji. Na ten cel działkowcy z Kolejarza dostali blisko 100 tysięcy złotych.

Do tego budki lęgowe i domki dla owadów. Wzdłuż alejek ustawiono tablice edukacyjne z fachowymi informacjami, jak dbać o ogród i uprawiać różne gatunki roślin. Je także kupiono za pieniądze z projektu.

"Każdy idzie, popatrzy, coś sobie przypomni. Te tablice przypominają też o kompostowaniu o podlewaniu o łapaniu wody deszczowej i zewnątrz. Także nie tylko, że to są piękne tablice wizualnie, które wpadają w oko, ale i uczą"- mówi Jan Dębski, działkowiec.

fot.TVP3 Łódź

W planach jest także organizowanie wycieczek dzieci, żeby wiedzę o ekologii przekazywać dzieciom.

Planujemy, aby dzieci z tych młodszych klas zaprosić na ogród i żeby tu pokazać te ścieżki, żeby dzieci też zaznajomiły się. W tej chwili mamy zrobiony pierwszy teren i za tydzień będzie drugi teren

- mówi Dariusz Pasiński, prezes ROD "Kolejarz" w Kutnie.

Projekt ma na celu zwiększenia powierzchni zielonych w miastach i poprawy kondycji zieleni.

Zachęcamy do zapoznania się oryginalnym reportażem:

https://lodz.tvp.pl/70921898/dzialkowcy-z-ogrodkow-kolejarz-w-kutnie-otrzymali-znaczaca-pomoc-finansowa