Porady ogrodnicze

Wiosna to czas, gdy w przyrodzie zachodzi wiele zmian, a rośliny na działkach budzą się do życia. W zakładce AKTUALNOŚCI/PORADY OGRODNICZE znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, o których warto pamiętać w tym okresie. Znajdują się tam m.in. informacje na temat cięcia drzew i krzewów a także porady jak rozpoznawać szkodniki i choroby drzew i krzewów owocowych. Zachęcamy do lektury.

Niezwykle oryginalny jest wygląd drzewka na którym z jednego pnia wyrastają dwie różne odmiany. Wyhodowanie dwuodmianowego drzewka wcale nie jest trudne. Sztuki szczepienia najlepiej uczyć się wiosną , np. na początku maja, stosując metodę za korę- (tzw. kożuchówkę).

Do szczepienia potrzebne są:

- jednoroczne pędy tzw.  zrazy pochodzące z drzewa rodzącego cenne owoce. Można kupić je u szkółkarzy lub przygotować we własnym zakresie ale o tym należy pomyśleć zimą i przechować je tak, aby w stanie niepobudzonym przetrwały do późnej wiosny.

- na drzewie przeznaczonym do przeszczepiania wybieramy niezbyt grubą gałąź, której kora jest gładka i odcinamy wybrany pęd, pozostawiając jedynie 20-30 cm czop.

- na czopie robimy ostrym nożem podłużne nacięcie kory, której  brzegi   rozchylamy  i  wkładamy skośnie przycięty zraz. Zrazy      i pędy nacięte tępym nożem słabo się zrastają i mogą być przyczyną niepowodzeń w tym zakresie.

- kolejna czynność to połączenie paskiem foliowym przyciętego zrazu i pędu tak, aby mocno docisnąć drewno zraza do drewna gałęzi. Wskazane jest również zasmarowanie miejsca cięcia maścią ogrodniczą.

- miejsce szczepienia warto zabezpieczyć przed wyłamaniem założonego zraza przez ptaki. W tym celu można zrobić nad zarazem  pałąk z drutu lub przymocować odpowiednio wyższą gałązkę.

- na drzewie można założyć jeden lub kilka zrazów na różnych gałęziach.

- po  kilku tygodniach (8-10) , gdy zraz wypuści liście i zrośnie się z drzewem należy zdjąć paski foliowe. Należy również usuwać pędy wybijające poniżej miejsca szczepienia.

                                                        Instruktor ogrodniczy OZŁ PZD

                                                        Maria Guzowska

Mieczyki należą do bardzo rozpowszechnionych roślin ozdobnych uprawianych na naszych działkach. Zbliża się termin sadzenia mieczyków. Zatem jak przygotować stanowisko do ich posadzenia.

Mniej więcej– w połowie kwietnia zagon powinien być przekopany, oczyszczony z chwastów wieloletnich. Przed przekopaniem rozsiewa się nawozy –najwygodniej mieszanki wieloskładnikowe, a następnie zagon należy zagrabić, wyrównać, aby zatrzymać jak najwięcej wody w glebie. Bulwy mieczyków sadzi się od drugiej połowy kwietnia do połowy maja. Warto z sadzeniem poczekać, aż gleba ogrzeje się do temperatury około 8-100 C. W tym celu można wykorzystać włókninę (wigofil) i okryć nią zagon. Na tak ogrzanym stanowisku wysadzamy bulwy mieczyków. Zagłębiamy je w ziemi w zależności od ich wielkości na 6-10 cm. Przed sadzeniem bulwy powinny być zaprawione przeciwko grzybom chorobotwórczym, np. Kaptanem zaw.50 WP. Po posadzeniu bulw - do czasu aż minie zagrożenie wystąpienia wiosennych przymrozków zagon ponownie można okryć wigofilem.

Ponieważ mieczyki wyrastają dość wysoko, wydają duże i ciężkie kwiatostany, a mają stosunkowo słaby system korzeniowy, trzeba je przywiązywać do palików.

W tym samym czasie kiedy sadzimy duże bulwy, na odrębnym miejscu należy wysiać drobne. Jesienią wykopujemy je, czyścimy i przechowujemy do kolejnego sezonu. W następnym roku ukwiecą naszą działkę.

 

Maria Guzowska

instruktor ogrodniczy OZŁ PZD

Dalie -znane również jako georginie kwitną niezawodnie przez całe lato i jesień. Aby wyrosły na piękne okazy trzeba już teraz o nie zadbać.

Przechowywane przez zimę w pomieszczeniach karpy dalii przed posadzeniem należy starannie obejrzeć i usunąć wszystkie nadgniłe, pokryte pleśnią bądź uszkodzone części.Duże karpy można podzielić nie tylko po to żeby mieć ich więcej, ale przede wszystkim dla poprawy jakości roślin. Ze starych, mocno zagęszczonych karp wyrasta dużo ale cienkich, wiotkich pędów. Natomiast po podzieleniu, tych pędów będzie mniej ale w zamian za to silnych i okazałych, co w efekcie spowoduje ładniejsze ukwiecenie. Każda część karpy po podzieleniu powinna składać się z kilku zdrowych bulw korzeniowych z 2-3 dobrze widocznymi, wykształconymi pąkami na szyjce korzeniowej ( zwanych „oczkami”) oraz zeszłorocznego pędu.

Kłącza dalii można już teraz wysadzić do donic, pojemników. Im wcześniej do tego przystąpimy tym szybciej rośliny zakwitną. Sadzimy oczywiście do świeżej ziemi. Ważne aby donice z posadzonymi daliami przetrzymywane były w widnym i ciepłym pomieszczeniu. Na początku rośliny podlewamy z umiarem, a wraz z przyrostem masy zielonej zwiększamy również ilość dostarczanej wody.W połowie maja, po przejściu tzw. „zimnych ogrodników” możemy donice ustawić na tarasie bądź rośliny przesadzić do gruntu. Dalie uprawiane w pomieszczeniu w donicach powinny być przed przesadzeniem do gruntu przez kilka dni hartowane przez intensywne wietrzenie lub wystawianie pojemników na zewnątrz.

Kto nie ma warunków do wcześniejszej uprawy dalii w pomieszczeniach może sadzić karpy dalii na początku maja bezpośrednio do gruntu, tak aby wypuściły pędy po ostatnich wiosennych przymrozkach, bo młode przyrosty dali są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Bulwiaste korzenie umieszczamy w dołkach tak, aby były swobodnie rozłożone, a suchy ubiegłoroczny pęd wystawał nad powierzchnię. Natomiast pączki lekko przykrywamy 3-5 centymetrową warstwą ziemi. Pędy wysokich odmian dalii należy palikować, aby nie wyłamywał ich wiatr czy ulewny deszcz. Dlatego już w trakcie sadzenia tych odmian przed zasypaniem dołka ziemią należy pamiętać o wbiciu palika, aby potem nie uszkodzić bulwiastych korzeni. Po 2-3 tygodniach powinna się ukazać młoda roślina. Jeśli w tym okresie wystąpi niebezpieczeństwo przymrozków, trzeba koniecznie rośliny zabezpieczyć . Bardzo przydatna do tego jest włóknina (wigofil).

Ze względu na walory dekoracyjne dobrze jest sadzić dalie pojedynczo na tle krzewów. Mogą również same stanowić tło dla innych niskich roślin. Posadzone w sąsiedztwie altan, wzdłuż ogrodzeń także prezentują się okazale.

Ze względu na niebezpieczeństwo porażenia patogenami chorobotwórczymi na tym samym miejscu nie powinno się sadzić dalii częściej jak co 4- 5 lat.

 

Maria Guzowska

instruktor ogrodniczy OZŁ PZD

Ładny, żywo zielony trawnik jest marzeniem każdego użytkownika działki. Aby tak wyglądał już teraz trzeba o niego zadbać. O jakich zabiegach należy  pamiętać :

- o wałowaniu – wtedy gleba przylega dokładnie do korzeni, polepsza się w ten sposób krzewienie i korzenienie trawy a powierzchnia trawnika staje się bardziej równa i przez to wygodna do koszenia .

- wertykulacji  i aeracji – czyli zabiegach ułatwiających dostęp powietrza do korzeni i  tym samym stwarzaniu optymalnych warunków do rozwoju i wzrostu trawy. Do wertykulacji najczęściej stosowane są grabie tnące, natomiast do napowietrzania -wały kolczatki, specjalne nakładki na buty z długimi kolcami czy widły.

-nawożeniu –to jeden z najważniejszych zabiegów, który ma wpływ na wygląd i kondycje naszego trawnika. Im szybciej trawa rośnie i im częściej jest koszona, tym więcej składników pokarmowych potrzebuje. Wygodne do stosowania są nawozy wieloskładnikowe.

- uzupełnianiu ubytków na trawniku- do renowacji uszkodzonych trawników warto wykorzystać podkopaną i pobraną z innego miejsca darń. Ponadto w miejsca uszkodzone  można wysiewać mieszanki o składzie zbliżonym do  otaczającej  murawy.

- koszeniu- koszenie trawnika podnosi nie tylko jego walory estetyczne ale przede wszystkim  stymuluje trawy do rozkrzewiania i umożliwia  równomierne i zwarte  jego zadarnienie. Nie kosimy mokrych trawników, gdyż powoduje to zbijanie się trawy i utrudnia pracę.

- zwalczaniu chwastów i mchów- często wygląd trawnika niweczą wyrastające chwasty. Zwalczanie ich jest jednym z trudniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Można usuwać je ręcznie, lub stosować nawozy z substancjami ograniczającymi rozwój chwastów. Przy dużym zachwaszczeniu warto zastosować środki chwastobójcze.

- podlewaniu- częstotliwość podlewania zależy od warunków pogodowych  i potrzeb trawy. Gęsta murawa ma bardzo duże wymagania wodne. Ogólną zasadą jest podlewać długo, intensywnie ale rzadko. Nawadnianie krótkotrwałe  i częste powoduje więcej strat niż pożytku.

 

                                                                          Instruktor ogrodniczy OZŁ PZD

                                                                                  Maria Guzowska